Zpět na seznam

Čarovník alpský

Circaea alpina

Foto: Čarovník alpský
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 5 cm do 20 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, teplomilná, nenáročné, humózní půdy
Popis

Čarovník alpský je vytrvalá, 5 -20cm vysoká rostlina s vystoupavou, hranatou, jen nahoře pýřitou lodyhou. Listy jsou stejně dlouhé jako široké, na bázi hluboce srdčité, na líci lesklé, na rubu lysé. Květenství je chocholičnaté, po odkvětu se prodlužuje. Květy jsou bílé, blizna hlavatá, nažka jednosemenná, semeníky jsou před rozkvětem a za květu téměř lysé. Rostlina kvete od června do července.
Na Šumavě roste také příbuzný čarovník pařížský (Circaea lutetiana), který se je vyšší, má odstále chlupatou lodyhu a hustě háčkovitě chlupaté semeníky. Také čarovník prostřední (Circaea xintermedia) má háčkovité chlupaté semeníky, ale nemá odstále chlupatou lodyhu a jedno z pouzder plodu bývá nedokonale vyvinuté. Je to hybridogenní druh se stejnými ekologickými nároky jako má čarovník alpský.

Výskyt:
Čarovník alpský roste v lesních údolích, podél potoků a cest, na prameništích a v suťových lesích. Vyžaduje vytrvale vlhké půdy, bohaté na humus a živiny. Často roste na zastíněných vlhkých balvanech nebo v trouchnivějícím dřevě.
Nové fotografie rostlin