Zpět na seznam

Budělník pižmový

Amberboa moschata

Foto: Budělník pižmový
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 40 cm do 70 cm
Barvy rostliny žlutá, modrá, růžová
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy
Popis

Pod názvem chrpa se většinou každému vybaví krásný modrý květ obecně rozšířené americké rostliny. Chrpa modrá (Cyanus segetum) patří do rodu Cyanus. Budělník pižmový se jí stavbou květenství sice trochu podobá, ale barvou se liší. Trochu odlišné květenství, úbor, má jiná běžně pěstovaná letnička, pinarcha americká (Plectocephanus americanus). Všechny tyto letničky byly kdysi zahrnuty do velkého rodu Centaurea, chrpa, a tak ji také zahradníci znají. Celý tento rod obsahoval víc než 500 druhů, rostoucích v Evropě, v severní Africe, v Severní Americe a v Asii. Původní společné rodové jméno Centaurea je údajně odvozeno od bájného Knetaura a jeho léčitelské zkušenosti s chrpami.
Budělník pižmový se v Evropě pěstuje od 17. století. Jeho novější kultivary, žlutokvětý ´Suaveolens´ a růžovokvětý ´Rosea´ , se pěstují zejména k řezu, jejich úbory jsou asi 5cm velké.
Jednoleté „chrpy“ jsou řídce olistěné byliny s nápadným květenstvím, úborem. Ten je složen z mnoha drobných nálevkovitých květů s korunou hluboce dělenou až do nitkovitých úkrojků. Budělníky jsou 40 -70cm vysoké. Mohutnější pinarchy jsou velké 100 -130cm. Obě rostliny kvetou od července do září.
Přes všechny přednosti nepatří budělníky k běžně pěstovaným letničkám, i když jsou to velmi skromné letničky.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Budělník pižmový pochází z Blízkého východu.

Pěstování:
Budělník nesnáší přesazování, a proto se vysévá v polovině dubna na záhon na vzdálenost asi 40cm od sebe. Pinarchy je možné předpěstovat z výsevu koncem března, ale na záhon se mohou vysazovat až koncem května. Obě tyto letničky vyžadují slunečnou polohu.

Použití:
Budělník se na záhonech pro řídkou stavbu příliš neuplatní, pěstuje se především k řezu. Americká „chrpa“, pinarcha je vhodná do větších i vyšších skupin v letničkových záhonech.
Nové fotografie rostlin