Zpět na seznam

Bršlice kozí noha

Aegopodium podagraria

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, pilovité, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny polostín, vlhko, kyselé půdy, hlinité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny list
Popis

Bršlice kozí noha je až 100 cm vysoká, vytrvalá bylina s dutou, hranatou jemně rýhovanou lodyhou, v horní části chudě větvenou.

První listy jsou celistvé nebo jednoduše trojčetné, dolní řapíkaté s řapíkem dlouhým až 40 cm. Čepel listů je v obrysu široce trojúhelníkovitá, nebo dvakrát stočená, po okrajích ostře pilovitá. Horní lodyžní listy mají nafouklou listovou pochvu.

Terminální okolík se skládá z 6 - 12 okolíčků, postranní okolíky 1. řádu z 15 až 16 okolíčků. Všechny květy jsou oboupohlavné. Dalším větvením postraních větví nesoucích okolíky 1. řádu vznikají okolíky druhého řádu, které mají maximálně 15 okolíčků a všechny květy samčí. Okolíky jsou 8 - 9 cm velké. Výrazně dvoulaločné květy jsou až 3 mm velké, s bílými korunními lístky.

Rostlina kvete od května do srpna.

Je to velmi nebezpečný a obtížný plevel a to především v zahradách a sadech.

Čeleď:
Apiaceae – miříkovité

Výskyt:
Je to evropsko – západoasijský druh. V Evropě roste od Velké Británie po Ural, ve Středozemí většinou chybí. Druhotně roste v Severní Americe. V ČR je hojně rozšířená zejména ve středních polohách klimaticky vlhčích územích, méně častá je v suchých nížinách. Ve vyšších polohách roste především u vodních toků.

Vyskytuje se u řek, ve vlhčích polohách, v příkopech, na lesních pasekách, ve stinných a vlhčích okrajích lesa, v sadech, zahradách a dalších ruderalizovaných místech. Vyžaduje pohostinná stanoviště se slabě kyselou až alkalickou, čerstvě vlhkou, na živiny a dusík bohatou půdou.

Použití:
Mladé listy jsou někdy pro obsah vitamínu C používány do salátů.
Nové fotografie rostlin