Zpět na seznam

Bradáček srdčitý

Listera cordata

Foto: Bradáček srdčitý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 5 cm do 15 cm
Barvy rostliny zelená
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy, chudé půdy, náročné
Popis

Bradáček srdčitý je rostlina se štíhlým, plazivým oddenkem porostlým tenkými kořeny. Lodyha je vysoká 5 -15cm, dole lysá, nahoře spoře chlupatá, s 1 -2 hnědými šupinatými listy při bázi. Oba lupenité listy téměř vstřícné, dlouhé a široké 1 -3cm, svrchu lesklé. Květenství je řídké, počet květů až 25, listeny jsou kratší než stopky kyjovitých semeníků. Základní barva květů je zelená, většinou hnědočerveně naběhlá, stejně jako lodyha. Okvětní lístky jsou odstálé, podlouhlé kopinaté, stejně dlouhé 1,5 -2,5mm, pysk je klínovitý, dlouhý 3,5 -4,5mm, až do poloviny rozeklaný, se špičatými, odstálými cípy, růžkaté výrůstky nazálního medníku jsou dlouhé 0,5 -0,7mm. Bradáček srdčitý kvete od května do srpna.
Druh je málo proměnlivý. V západná části Severní Ameriky roste odlišný taxon s většími listy a květy Listera cordata var. nephrophylla.

Čeleď:
Orchideaceae - vstavačovité

Výskyt:
Bradáček roste nevíce v severní Evropě, na jihu po submeridionální zónu, roste jen v horách. Je to druh s cirkumpolární, areálem, převážně boreálně temperátní, občas přesahuje do arktické a submeridionální zóny, s velkou mezerou na Sibiři. Vyskytuje se v listnatých lesích, většinou na vlhkých až mokrých stanovištích, také na bažinách, do 2200m, na chudých kyselých půdách, někdy roznášený s jehličnany jako „lesní plevel“.
Nové fotografie rostlin