Zpět na seznam

Boží květ zahradní

Dodecatheon meadia

Foto: Boží květ zahradní
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 40 cm
Barvy rostliny červená, růžová
Barvy listů zelená
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby
Popis

Boží květ zahradní je přirovnáván k bramboříkům. V Severní Americe roste asi 12 druhů rodu Dodecatheon. Boží květ zahradní je nejrozšířenější. V Evropě se pěstuje od roku 1744, kdy byl přivezen do Londýna. V evropských zahradách brzy zdomácněl i přes určitý handicap, kterým je každoroční zatahování krátce po odkvětu. Boží květy tak patří k rostlinám pozdního jara, a přestože ve volné půdě za několik let vytvoří velké trsy, v druhé polovině léta je jejich místo v zahradě prázdné.
Z ostatních druhů se méně často pěstují Dodecatheon jeffreyi, Dodecatheon hedersonii, Dodecatheon radicatum a několik kříženců.
Boží květy jsou vytrvalé byliny se svazčitými, mírně dužnatými kořeny. Brzy po jarním rašení vytvářejí přízemní růžice slabě dužnatých bledě zelených listů, z jejichž středu pak vyráží až 40cm vysoký květní stvol s jedním nebo několika květy (u starších rostlin i více než 10 květů). Základní barva květů je růžová, s kresbou při bázi květu. Barva květů je variabilní, z výsevu vzejdou rostliny bledě růžové i výrazně tmavě karmínové. Kvetou v květnu a v červnu. Plod je tobolka.

Původ:
Boží květ zahradní pochází z východní oblastí Severní Ameriky, např. z Virginie.

Pěstování:
Rostliny vyžadují polostinné místo, osluněné např. jen polovinu dne a propustnou, hlinitou, humózní půdu, mírně vlhkou. Ponechají-li se více let na místě bez zásahu, vytvoří dceřiné, dobře oddělitelné růžice.

Množení:
Boží květy množíme postranními růžicemi i semeny, ze kterých se získá potomstvo s květy různých odstínů.
Nové fotografie rostlin