Zpět na seznam

Boubelka oranžová

Alstroemeria aurantiaca

Foto: Boubelka oranžová
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 60 cm do 90 cm
Barvy rostliny oranžová
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů řapíkaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby, střešní zahrady
Popis

Rostlina je pojmenována podle švédského botanika Clasa Alstromera. Rod zahrnuje 60 druhů. Jsou to vytrvalé vyšší rostliny, s dužnatými kořeny, připomínajícími chřest. Lodyhy jsou olistěné, nesou mnohokvětý okolík trychtýřovitých, oranžových nebo červených, žlutých i bílých květů s nápadnou kresbou.
Existuje mnoho variet a kultivarů s různými barvami. Rostlina byla předmětem intenzivního šlechtění. Kultivary je ale možné pěstovat pouze jako skleníkové rostliny. Venku na teplých chráněných místech nebo v nádobách se daří pouze několika druhům, např. Alstroemeria aurentiaca s oranžovými květy, Alstroemeria haemantha s červenými květy se zelenými pruhy, Alstroemeria pulchella s červenými květy se zelenými špičkami a hnědými skvrnami a Alstroemeria versicolor, která je otužilá a má květy bílé, růžové, žluté nebo oranžové.
Boubelka oranžová kvete do dvou až tří let po výsadbě a tvoří brzo velký trs, do kterého nemusíme zasahovat. Oddenky jsou hlíznaté s křehkými dužnatými kořeny. 7 -10 listů je dlouhých, krátce řapíkatých, na rubu šedozelených. 10 -30 trychtýřovitých oranžových květů má uvnitř purpurové skvrny. Plod je vejčitá tobolka. Rostlina je vysoká 60 -90cm. Kvete od června do září. Je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Boubelka oranžová je původem ze Střední a Jižní Ameriky.

Pěstování:
Boubelka se vysazuje do volné půdy na jaře 20 -30cm hluboko, na vrstvu hrubého písku. I když je to rostlina mrazuvzdorná, zimní ochrana před vlhkem je nezbytná.

Přesazování:
Rostliny přesazujeme jen jednou za 6 -8 let. Častější přesazování může poškodit oddenky, které jsou velmi křehké. Pokud nechceme množit, musíme dát pozor na poškození dužnatých kořenů.

Množení:
Množíme dělením velkých trsů. Semena můžeme vysévat v březnu a v dubnu, během měsíce vyklíčí a příští rok je přepícháme na stanoviště.

Použití:
Boubelky používáme na záhony, k dekoraci terasy, schodiště a verandy, jsou velmi vhodné k řezu.
Nové fotografie rostlin