Zpět na seznam

Bolševník mantegazziho

Heracleum mantegazzianum

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Tvary listů peřenosečné
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, sucho, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné
Použití rostliny do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Sadovnické hodnoty tohoto bolševníku jsou nesporné. Do střední a západní Evropy se dostal v období romantismu, kdy po dlouhé době pravidelných zahradních úprav převážila móda přírodně krajinářských parků, které co nejvíce napodobovaly přírodu. V té době také vrcholila poslední velká vlna introdukce amerických a asijských rostlin do Evropy. Zároveň s dřevinami se v evropských zahradách a parcích objevily mohutné byliny, jako jsou Rodgersia podophylla nebo Petiphyllum peltatum a další - mezi nimi i kavkazské bolševníky Heracleum pubescens, Heracleum villosum a Heracleum mantegazzianum, byliny až 3m vysoké, lišící se jen v nepatrných morfologických detailech.
Bolševník Mantegazziho je nazvaný podle italského etnografa Paola Mantegazziho. Poprvé byl vyset v Ženevě v roce 1893. Již více než sto let se tedy vyskytuje ve střední a západní Evropě. Jeho okoličnatá květenství dosahují v průměru 40 -50cm. Stal se ale pro svůj dynamický růst, invazní potenci a obsahové fotosenzibilizující látky, vyvolávající u citlivých osob těžké kožní alergie, kontroverzní rostlinou.
Tento bolševník je vysoká statná bylina. Její hrubě drsná, chlupatá lodyha doroste každoročně do výšky 2 -3m. Listy jsou peřenoklané až peřenosečné, 1m dlouhé. Velmi nápadná jsou okoličnatí květenství složená z tisíců drobných bílých květů. Kvete v červenci a v srpnu. Plodem jsou nažky.

Čeleď:
Apiaceae - miříkovité

Pěstování:
Pěstovat bolševník je velmi snadné, protože je to vitální rostlina. Délka života jedné rostliny je od 2 - 3 let až po rostliny mnohaleté.

Množení:
Bolševník se množí výhradně semeny, a to až příliš spontánně samovýsevem.

Použití:
Bolševník se vysazuje do zahrad pro jeho vzhled a celkovou stavbu. Do jisté míry vyvolává zdání moderní plastiky.
Nové fotografie rostlin