Zpět na seznam

Bika lesní

Luzula sylvatica

Foto: Bika lesní
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 25 cm do 45 cm
Barvy rostliny hnědá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, mrazuvzdorná, kyselé půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Boka lesní je ze zahradnického hlediska nejdůležitější druh rodu Luzula. Tvoří krátce výběžkaté oddenky, kterými se rozrůstá a dobře kryje půdu. Staré odumřelé listy na přízemním oddenku drží.

Listy jsou stálezelené, až 3cm široké a 40 dlouhé, na okraji řídce brvité, tvoří asi 25cm vysoké trsy, začínají rašit začátkem dubna. Kvete od konce dubna do května. V květu je vysoká 40 -45cm.

Květy jsou kaštanově hnědé, nepříliš výrazné, sestavené ve velkém a řídkém kruželu. Vydrží na rostlině dlouho po odkvětu. Rostliny jsou dlouhověké.

Kultivar ´Farnfreund´ má asi 15cm vysoké trsy jemných a úzkých listů, kvete od dubna do května, květy dorůstají výšky 30cm.

´Marginata´ je velmi cenný kultivar s tmavě zelenými, lesklými a hladkými listy, s velmi úzkým proužkem na okraji, je vysoký 20 -30cm, roste pomalu, dobře snáší přechodné slunce. Kvete v květnu a červnu.

´Wintergold´ tvoří vzpřímené a vzrůstné trsy vysoké 30 -40cm. Poměrně široké a dlouhé listy jsou hlavně koncem zimy a na jaře intenzivně zelenožluté až svítivě žluté, během vegetace se zbarvení ztrácí a jsou jen žlutozelené. Je to velmi pěkný kultivar zvláště v zimě.

Čeleď:
Juncaceae – sítinovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje ve vlhčích horských lesích po celé Evropě.

Pěstování:
Druh vyžaduje kyselé a humózní půdy, celoročně vlhké, polostín a stín. Pokud jsou rostliny vystaveny zimnímu slunci nebo mají příliš suché stanoviště, zasychají jim špičky listů a porost je nevzhledný. Na dobrém stanovišti, vydrží bez rozsazování 6 -10 let. Je mrazuvzdorná. V zimě ji okusují zajíci.

Množení:
Druh se množí výsevem semen, kultivary pouze dělením trsů na jaře. U kultivarů je důležité ostříhat odkvetlá květenství, aby se rostliny sami nepřesévaly.

Použití:
Rostlinu vysazujeme jako pokryvnou do přírodních partií ve všech skupinách do podrostu listnatých i jehličnatých stromů nebo stálezelených keřů, společně se stínomilnými trvalkami podobných nároků.
Nové fotografie rostlin