Zpět na seznam

Begónie hlíznaté

Begonia x tuberhybrida

Foto: Begónie hlíznaté
Detail
Kategorie Letničky
Barvy rostliny žlutá, červená, oranžová, bílá, růžová, narůžovělá
Barvy listů šedozelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, střešní zahrady
Popis

Hlíznaté begónie kvetou i na nepříliš světlých místech, s výjimkou modré a fialové, snad ve všech barvách. Květy jsou velké až 10cm, plnokvěté, některé růžovokvěté nebo sasankokvěté. Existují i dvoubarevné kultivary, jemně lemované nebo kultivary s rozdřípenými korunními lístky. Listy jsou špičaté, vejčité, nesouměrné, různě velké, olivově až tmavě zelené, kovově lesklé nebo zeleně žilkované. Vyrůstají ze ztlustlých, masitých lodyh. K dostání jsou různě vysoké, vzpřímeně rostoucí kultivary s velkými nebo malými květy i drobnokvěté, převislé begónie pro závěsné nádoby. Nově jsou vyšlechtěné tzv. girlandovité begónie kultivaru ´Illumination´. Mají dlouhé obloukovité, zřetelně silně větvené záhony a mnoho plochých, lososově růžových květů.
Hlíznaté begónie obsahují v nadzemních i podzemních částech jedovaté látky.

Čeleď:
Begoniaceae - kysalovité

Původ:
Původní druhy begónií pocházejí z Jižní Ameriky.

Pěstování:
Begónie vyžadují světlé až polostinné stanoviště místo chráněné před větrem, jednotnou zeminu, substrát typu TKS 2, zeminu pro balkónové rostliny. Zakoupené nebo předpěstované mladé rostliny vysazujeme do truhlíků na vzdálenost 25cm. V době růstu vydatně zaléváme, ale nepřeléváme, stojící voda škodí. Od srpna začneme zálivku omezovat. Velkokvěté kultivary podepřeme odkvětlé části odstřihujeme. Od září ale listy už neodstraňujeme, necháme je zežloutnout.
Na zimu truhlíky uklidíme po prvních nočních mrazech, hlízy mnoha kultivarů jsou největší až po podzimních dnech. Zaschlé nebo namrzlé stonky sestřihneme až na 2 -3cm. Hlízy opatrně očistíme od půdy. Pokud zem drží příliš pevně, raději ji na hlízách ponecháme, aby se nepoškodily, poranění může způsobit infekci. Hlízy umístíme do vzdušného dřevěného truhlíku nebo koše a až do narašení uložíme v suchu při teplotě + 5 až 10°C.
Hlízy v únoru nebo v březnu nahusto naskládáme do nízkých přepravek do vlhké rašeliny a vystavit teplotám 18 - 22°C. Poté je vysadíme do větších květináčů nebo přímo do truhlíků. Jakmile se začnou tvořit listy, začneme rostlinu postupně venku otužovat - při nebezpečí mrazíků je ale musíme včas uklidit.
Moderní kultivary není dobré přezimovat, protože jejich hlízy jsou na podzim ještě malé.

Hnojení:
Přihnojujeme do října každé dva týdny, aby se hlízy dobře zregenerovaly.

Množení:
Množíme dělením hlíz krátce po narašení. Řeznou plochu dezinfikujeme práškovým dřevěným uhlím. V zahradnictví vysévají semeno od listopadu do ledna při spodní teplotě 23 -25°C a semenáče pěstují při umělém osvětlení, tento postup je velmi obtížný.

Choroby, škůdci:
Begónie bývají napadány mšicemi, třásněnkami, sviluškami, pravím padlím, plísní šedou.
Nové fotografie rostlin