Zpět na seznam

Bažanka vytrvalá

Mercurialis perennis

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 40 cm
Barvy rostliny zelená
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů zubaté, kopinaté, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny stín, vlhko, kyselé půdy, hlinité půdy, kamenité půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Bažanka vytrvalá je dvoudomá rostlina s plazivým, v období sucha, s fialovým oddenkem. Lodyhy jsou přímé, vysoké 10 až 40 cm, lysé, pýřité, čtyřhranné.

Na horní části lodyhy vyrůstají vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité, kopinaté, chlupaté listy. Okraje čepelí jsou zubaté. Palisty jsou dlouhé asi 2 mm.

Květy jsou samčí i samičí. Samčí tvoří klubíčka složené v řídké, úzké hrozny, okvětí se skládá ze tří plátků, tyčinek je 9 až 12. Samičí květy vykvétají v úžlabí horních listů po jednom nebo po dvou, jejich okvětí se skládá ze tří plátků, jsou zelené. Svrchní semeník je srostlý ze dvou plodolistů. Samičí květy mají dvě staminodia.

Plody jsou tobolky dlouhé 4 -5 mm, dvoupouzdré, štětinaté.

Rostlina kvete od dubna do června.

Čeleď:
Euphorbiaceae – pryšcovité

Výskyt:
Druh roste v humózních, lužních nebo smíšených lesích ve stínu, vyžaduje vyšší vlhkost, slabě kyselé půdy, bohaté na živiny, hlinité nebo kamenité.

Vyskytuje se v celé Evropě a v jihozápadní části Asie, také v Severní Americe, do Austrálie byla zavlečena. U nás roste hojně od nížin do hor.

Množení:
Semena jsou šířena autochorně, rostlina je vystřeluje do okolí.

Použití:
Nať se používá k léčivým účelům, jako projímadlo a diuretikum, zevně na spáleniny a vředy. Je ale jedovatá, proto se pro léčitelství nedoporučuje. Otrava se projevuje zvracením, průjmy. Může také dojít k otravě zvířat, pokud se rostlina vyskytne ve větším množství v píci.
Nové fotografie rostlin