Zpět na seznam

Barvínek menší

Vinca minor

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 15 cm do 20 cm
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny obruby, půdopokryvná rostlina, v lékařství
Popis

Vyznavači trvalek už barvínek nepovažují za bylinu, ale za dřevinu. Dendrologové ale namítají, že barvínek není strom, keř, ani polokeř. Je to něco mezi bylinou a dřevinou.

Tuto rostlinu už znal Plinius Starší, pod jménem Vicapervica, odvozené od latinského „vincire“ = obtáčet, ovíjet. C. Linné rod pojmenovat Vinca.

Tento rod má pouze pět druhů, rostoucích především v Evropě a v Malé Asii. Barvínek menší roste ve světlých lesích od nížiny do podhůří, spíše v teplejších oblastech, oblast přirozeného rozšíření se obtížně rekonstruuje díky tomu, že se barvínek po staletí pěstuje v zahradách. Používal se jako půdopokryvná rostlina, oblíbený byl při výzdobě hrobů. Vzniklo několik kultivarů, např. bělokvětý ´Alba´, červenokvětý ´Rubra´ ( nezaměňovat s léčivou rostlinou Cataranthus roseus - růžovým barvínkem). Kultivar ´Variegata´. Větší květy i listy má teplomilnější barvínek větší (Vinca major).

Barvínek menší je vytrvalá bylina s dřevnatějící bází, 15 -20cm vysoká. Má dlouhý plazivý oddenek a vystoupavé lodyhy. Listy jsou vstřícné, tuhé, kožovitě lesklé, neopadavé. Květy mají sytě modrou barvu a vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů. Kvete od března do června.

Čeleď:
Apocynaceae - toješťovité

Původ:
Barvínek menší pochází z Evropy.

Pěstování:
Barvínkům se daří v propustných půdách, dostatečně humózních. Vyžadují dostatek vláhy.

Množení:
Barvínky se množí dělením (odřezáváním kořenujících šlahounů) nebo řízkováním.

Použití:
Barvínek je půdopokryvná rostlina. Pěstuje se také jako léčivá bylina, protože výtažky z rostlin působí svíravě a ovlivňují krevní tlak.
Nové fotografie rostlin