Zpět na seznam

Badil (kosateček) úzkolistý

Sisyrinchium angustifolium

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 20 cm
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Existuje 150 druhů tohoto rodu, na skalkách se pěstuje jen několik z nich. Jsou to rostliny s krátkým plazivým oddenkem, ze kletého vyrůstají přímé, úzké až čárkovité listy a lodyhy s květy modrými, fialově modrými, žlutými i bílými, s nepatrně srostlým okvětím. Plod je kulovitá tobolka.
Až na několik druhů nejsou tyto rostliny u nás zcela mrazuvzdorné a dosti obtížně se pěstují.
Badil úzkolistý je odolný a nenáročný. Má trávovité jasně zelené, 3 -4mm široké špičaté listy, jen o málo kratší než lodyha. Lodyhy jsou jednoduché, přímé, zploštělé, křídlaté, ukončené chudým květenstvím, pod kterým jsou dva nestejně dlouhé listeny. Květy jsou modrofialové se žlutooranžovým středem a špičatými okvětními cípy. Rozevírají se hvězdovitě. Každý den se rozevře vždy jeden kvítek, v plném květu - v květnu až červnu, je tento badil ozdobnou skalničkou. Pěstuje se také bělokvětý kultivar ´Album´.
Sisyrinchium californicum je poněkud robustnější. Je vysoký 10 -20cm, listy má širší a žluté květy o něco větší, s okvětními cípy zaokrouhlenými. Kvete v květnu až červnu. Dobře roste v humózní zemi na slunci. Je choulostivější a přes zimu často zahyne, proto je nutné mu poskytnout zimní pokrývku.
Sisyrinchium striatum má žluté květy, které vyrůstají v řídkém klasovitém květenství v červnu až červenci. Je vhodný do přírodních partií zahrady.
Krásný a občas pěstovaný je Sisyrinchium macrocarpum, který je asi 40cm vysoký s velkými žlutými květy.

Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
Všechny druhy pocházejí z mírné zóny Severní a Jižní Ameriky.

Pěstování:
Badil úzkolistý poroste v každé zahradní zemině na slunci i v polostínu. Je vhodný pro začínající pěstitele. Z několika míst našeho státu byl uváděn jako zplanělá rostlina na vlhkých loukách.

Množení:
Tyto rostliny snadno množíme semeny nebo dělením trsů.
Nové fotografie rostlin