Zpět na seznam

Astra čínská

Callistephus chinensis

Foto: Astra čínská
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 20 cm do 40 cm
Barvy rostliny modrá, fialová, bílá, růžová
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Vědecké jméno rodu Callistephus znamená „krásný věnec“ a souvisí s postavením úborů na rozvětvené lodyze. Letní astry patří ke komerčně nejdůležitějším květinám, užívaným jak k řezu, tak k záhonovým výsadbám nebo do truhlíků a v některých zemích, jako například v Německu, jsou velmi oblíbené. Šlechtitelské aktivity jsou čilé a sestavit ucelený přehled současného sortimentu není jednoduché. Je téměř nevyčerpatelný výběr vysokých a polovysokých aster k řezu, ale také řada nízkých záhonových a hrnkových aster. Pro balkóny se nejlépe hodí keříčkovitě rostoucí, nízké, zakrslé kultivary jako: ´Milady´, která je 25 -35cm vysoká, úbory polokulovité v průměru 10 -12cm, připomínající hrnkovou chryzantému. ´Love me´ je 25cm vysoká, má jemně paprsčité úbory. ´Pinocchio´ je 20 -25cm vysoká, má husté, malé, plnokvěté hvězdicovité úbory, ´Comet´ je 25cm vysoká, plnokvětá s 10 - 12cm velkými úbory. Kultivar ´Contrast´ je 20 -25cm vysoký, hustě plnokvětý s dovnitř drápovitě zahnutými korunními lístky. ´Dingi´ je 15cm vysoká, hustě plnokvětá,s 6 -7cm velkými úbory. ´Teisa Star´ je vysoká 40cm, má plnokvěté úbory s výrazně žlutými středy. Kultivar ´Stella´ je 25cm vysoký, má plnokvěté úbory s červenobíle proužkovanými korunními lístky. ´Nebelungs Troll´ je 20cm vysoká, 11cm velké paprsčité úbory. Barva květů přechází i v mnoha tónech z bílé a krémové přes růžovou a šarlatovou k fialové až k modré.
V České republice má pěstování aster stejně významnou tradici jako v Německu. Pro zdejší podmínky byly v Průhonicích v šedesátých letech 20. století vyšlechtěny zvlášť nízké kompaktně rostoucí a bohatě kvetoucí kultivary pod skupinovým názvem „Průhonický trpaslík“. Tyto astry mají kulovitý vzrůst, jsou jen asi 25cm vysoké, mají plné nebo poloplné úbory jednotné stavby, každý asi 4cm velký v barvách bílé, růžové, červené, šarlatové, karmínové a modré. Kvetou od začátku srpna.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Astra čínská pochází ze střední, severní a východní Asie.

Pěstování:
Astry kvetou od července do října. Vyžadují slunné stanoviště, jednotnou zeminu, substrát typu TKS 2, zeminu pro balkónové květiny. Zakoupené nebo předpěstované květiny vysazujeme v nádobách do sponu 20 až 25cm. Za horka vydatně zaléváme, přemokření ale škodí. Odkvětlé úbory odstřihujeme.

Hnojení:
Přihnojujeme jednou týdně.

Množení:
Množíme výsevem v březnu nebo v dubnu.

Použití:
Letní astry jsou nejkrásnější, přecházejí-li samy od sebe z tónu do tónu bez jakýchkoliv sousedních rostlin.
Nové fotografie rostlin