Zpět na seznam

Arisema trojlistá

Arisaema triphyllum

Foto: Arisema trojlistá
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 20 cm do 30 cm
Barvy rostliny růžová
Barvy listů zelená, modrozelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, zimní pokrývka
Použití rostliny skupinové výsadby, podrostová dřevina
Popis

Rod obsahuje asi 100 druhů tvarově velmi zvláštních rostlin. Latinský název je odvozen od slova „aris“ (zdrobnělina od áron) a „sema“ (znamení), protože rostliny připomínají árony. Liší se od nich ale dvoudomým květenstvím a členěním vícelaločných listů. Druhy se velmi liší jak listy, tak květy, barvou toulce i jeho tvarem.
V zahradách se kromě arisemy trojlisté pěstuje také druh Arisaema ringens, která má velmi krátké květní stvoly, je choulostivý. Další druh Arisaema candidissimum naopak velmi dobře snáší přezimování a patří k velmi dekorativním druhům. Má bílý toulec, u některých forem s růžovými a zelenými proužky.
Hlízy arisemy jsou ploché, o průměru 5 -10cm, s drobnými vedlejšími hlízkami. Listy jsou trojlaločné, 30 -90cm dlouhé, na rubu modrozelené. Stvol je dlouhý 10 -30cm, kyjovitý, purpurový nebo bronzový se světlými pruhy. Na konci je ohnutý. Květy jsou dvoudomé, plody svítivě červené bobule. Rostlina je vysoká 20 -30cm, kvete v květnu až červnu.

Čeleď:
Araceae - áronovité

Původ:
Tento rod pochází z mírných subtropických částí Severní Ameriky a Asie. Arisaema ringens pochází z Japonska, Arisaema candidissimum je původem z Číny.

Pěstování:
Arisemy nejsou většinou mrazuvzdorné a je lépe je pěstovat ve skleníku. V době vegetace vyžadují dostatek vlhka a dostatečnou zálivku, čerstvou bohatou listovku. V drsnějších podmínkách ji raději vyjmeme před příchodem mrazů ze země a umístíme ve studeném suchém sklepě. Pokud rostlinu ponecháme venku, musíme jí zajistit dobrý zimní kryt.

Množení:
Arisemy množíme dceřinými hlízkami nebo generativně semeny, která občas dozrávají. Vyséváme v březnu.

Použití:
Pokud nejsou arisemy mrazuvzdorné, pěstujeme je ve sklenících. Některé můžeme umístit na stinných až polostinných stanovištích, kde vynikají vedle kapradin, vyšších keřů a jiných lesních rostlin.
Nové fotografie rostlin