Zpět na seznam

Toreja kalifornská

Torreya californica

Foto: Toreja kalifornská
Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 20 m
Barvy listů zelená
Typy listů jehličnaté, stálezelené
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, teplomilná, náročné
Použití rostliny solitéra
Popis

Toreja kalifornská je strom vysoký až 20m. Je to vzácně pěstovaná, méně odolná, ale vysoce dekorativní dřevina. Podobná je toreja japonská (Torreya nucifera), která je vyšší, asi 25m.
Toreje jsou dřeviny příbuzné tisům, mají však v jehličí jeden velký balzámový kanálek. Jsou to stálezelené stromy, mimo oblast přirozeného rozšíření často je keřovitého vzrůstu, méně odolné k nízkým teplotám.
Většina ze šesti známých druhů se začala pěstovat přibližně v polovině 19. století, jen toreja japonská je známá už od roku 1764.
Listy (jehlice) toreje jsou zpravidla uspořádány do šroubovice, ale na postranních větévkách jsou nápadně dvouřadé (do plochy rozložené). Vytrvávají na stromě tři až čtyři roky. Jsou 12 -60mm, dlouhé, úzce zašpičatělé, tuhé. Mají jeden cévní svazek, pod kterým leží pryskyřičný kanálek. Po rozemnutí ostře aromaticky voní.
Toreja kvete od března do května. Samčí šištičky jsou jednotlivé v úžlabí listů, samičí se tvoří v párech v úžlabí listenů. Zralá semena bývají obalena dužnatým míškem (arillem), srostlým ve spodní části s osemením. Podle tvaru semen se toreji v Anglii říká „kalifornský muškátový oříšek“, se kterým ale nemá jiné společné vlastnosti.

Čeleď
Torreyaceae – torejovité

Původ:
Toreja kalifornská pochází ze západních oblastí Severní Ameriky. Roste na březích řek na dně údolí v Kalifornii, ale vystupuje horskými dolinami až do výšky 1500m.

Pěstování:
Toreje málokdy v našich podmínkách plodí, jsou to většinou sbírkové unikáty. Jen v roce 1999 nezvykle vydatně plodila toreja japonská v Botanické zahradě Univerzity Karlovy v Praze.
Toreje jsou velmi náchylné k nízkým teplotám, je proto možné je pěstovat pouze na chráněných místech v teplejších oblastech.

Použití:
Toreja je velmi dekorativní dřevina. Její semena jsou jedlá, s projímavým a protihlístovým účinkem.
Nové fotografie rostlin