Zpět na seznam

Tisovec mexický

Taxodium mucronatum

Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 50 m
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Požadavky rostliny vlhko
Použití rostliny solitéra
Popis

Taxodium mucronatum jsou stromy v chladnějších oblastech opadavé, v teplejších polostálezelené, až 50 m vysoké. Kůra se v dlouhých pruzích odlupuje. Koruna je široce kónická, hlavní větve horizontálně rozkladité, větévky starých stromů převislé.

Listy spirálovitě uspořádané a roztroušené na jednoletých větévkách, čárkovité, ploché. Samčí šištice v dlouhých, štíhlých, řídkých klasovitých latách 5 – 25 cm dlouhých, téměř přisedlé, vejcovité, semenné šištice ojíněné a vejcovité,.

Dřevo má podobné využití jako u Taxodium distichum. Nejvyšší známý strom (Chapultepec Park, Mexico City, 2005) měl 37,8 m. The Big Tree of Tule v Santa María del Tule v Oaxace v Mexiku má výšku 35,4 m a obvod kmene 36,2 m, koruna je 43,9 m, široká (2005).

Je to národní strom Mexika. Aztécký lid a pravděpodobně i další kultury užívaly tyto stromy k usměrňování vody na zemědělskou půdu. Dále se uvádí, že kůra stromů je užívána jako diuretikum, listy se užívají jako lék na svrab a jako ozdoby na oltáře, pryskyřice užívána k léčbě vředů, kožních nemocí a bolestí zubů.

Původ:
Guatemala, Mexiko, jih USA

Čeleď:
Taxodiaceae - tisovcovité
Nové fotografie rostlin