Zpět na seznam

Tis červený

Taxus baccata

Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny od 10 m do 20 m
Barvy listů zelená, žlutozelená
Typy listů jehličnaté, stálezelené
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, nenáročné
Použití rostliny stříhaný živý plot, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Tis červený je nevysoký strom, dorůstající výšky 10 -12m, ale někdy i 20m. Má průběžný kmen s široce větvenou korunou, řízkovanci jsou keřovití. Je jedovatý.
Tisovité jsou jednou z vývojových větví jehličnatých dřevin, která se od ostatních skupin oddělila velmi brzy. Vrchol jejich rozvoje byl v terciéru, do současnosti dožívají jen ochuzené zbytky.
Rod Taxus není početný, zahrnuje asi osm druhů, z nichž některé lze považovat jen za vikarizující geografickou rasu někdejšího terciérního druhu.
Tis červený má načervenalou borku odlupující se v plátech, jako např. u platanu. Listy jsou na větévkách dvouřadě uspořádané a žijí asi osm let, potom opadávají.
Tisovité sice nemají v listech ani ve dřevě balzámové kanálky, ale v nejmladších listech tisů lze ještě vystopovat balzámové buňky.
Tis je dvoudomá dřevina. Samičí šištice jsou kulovitého tvaru a vyrůstají jednotlivě v paždí jehlic, pylová zrna nemají vzdušné vaky. Samičí „květy“ představují jednotlivá vrcholová vajíčka, podepřená jedním, nebo více páry listenů. Prstencovitý val pod vajíčkem (kupula) se v době dozrávání mění v dužnatý míšek (arillus), výrazně červeně zbarvený.
S výjimkou červeného arillu jsou všechny části tisu jedovaté. Obsahují taxin, což je směs alkaloidů dráždících trávicí ústrojí a zastavujících dýchání a srdeční činnost. Smrtelnou dávkou je odvar z 50g jehličí !
Až dosud bylo vypěstováno několik desítek kultivarů, odlišných vzrůstem, např. pyramidální ´Fastigiata´, nebo odlišných zbarvením: ´Washingtonie´, která je žluto až zlatolistá. Některé kultivary se liší také tvarem a velikostí jehlic.

Čeleď:
Taxaceae – tisovité

Původ:
Tis červený pochází z Evropy a roste také ve východním Norsku, v Severní Africe, Malé Asii, Sýrii a na Kavkazu.

Pěstování:
Tis červený výborně snáší i hluboký zpětný řez až do dosti starého dřeva. Dožívají se vysokého věku, údajně až 3000 let, doloženo je okolo 2000 let.

Použití:
Tisy jsou oblíbené zahradní dřeviny. Dnes je tato vzácná dřevina chráněna zákonem. Hodí se pro tvarované živé ploty, artefakty, typické pro barokní zahrady.
Nové fotografie rostlin