Zpět na seznam

Jedle vznešená

Abies procera

Foto: Jedle vznešená
Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 80 m
Barvy listů modrozelená
Typy listů jehličnaté, stálezelené
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra
Popis

Jedle vznešená je strom dorůstající výšky až 80m, má štíhlý kmen a kuželovitou, ve stáří plochou korunu. Objevil ji v roce 1825 David Douglas v Kaskádovém pohoří nedaleko řeky Columbia. Zpočátku byla známa pod názvem Pinus nobilis. Po rozpadu širokého rodu Pinus byla zařazena do rodu Abies.
Borka této jedle je hlavně ve stáří červenohnědá a brázditá. Kulovitě vejčité pupeny jsou nenápadné, ukryté v jehlicích, slabě pryskyřičnaté. Jehlice nají modrozelenou barvu, jsou ojíněné, zašpičatělé, většinou srpovitě vzhůru zahnuté, na rozdíl od jedle ojíněné jsou jehlice kratší, nejprve rostou po směru větévky, pak se prudce stáčejí vzhůru. Olistění větévek je velmi husté, nepravidelné.
Samčí šištice jsou načervenalé. Šišky jsou válcovitě podlouhlé a mezi jedlovými šiškami patří k největším s délkou 14 -25cm a šířkou až 8cm. Zpočátku jsou zelené, poté nachově hnědé, dlouze přečnívají šupiny plodní a ohrnují se nazpět. Semena jsou asi 12cm dlouhá a mají vroubkovaná křídla.
V přírodě se tato jedle dožívá až 600 let.

Čeleď:
Pinaceae – borovicovité

Původ:
Jedle vznešená pochází z Kaskádového pohoří nedaleko řeky Columbia, roste ale také na jiných místech, většinou na úzkém pobřežním areálu mezi státy Washington a severní Kalifornie s výběžky do Britské Kolumbie. V horách Siskiyou a v Kaskádovém pohoří tvoří porosty s jehlovcem západoamerickým (Tsuga heterophylla) , se zeravem řasnatým (Thuja plicata), s borovicí horskou (Pinus monticola) a dalšími dřevinami ve výškách od 600 do 2600m n.m.

Pěstování:
Jedle vznešená patří k nejkrásnějším jedlím vůbec. U nás jsou k vidění krásné exempláře v parku v Žehušicích, na Konopišti, v Americké zahradě v Chudenicích a na Sychrově.

Použití:
Jedle vznešená je dřevina s vysokou estetickou účinností, zkoušená např v Anglii i jako lesní dřevina.
Nové fotografie rostlin