Zpět na seznam

Jedle španělská

Abies pinsapo

Foto: Jedle španělská
Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 20 m
Barvy listů šedozelená
Typy listů jehličnaté
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Jedle španělská je krásný strom, v přírodě vyrůstající do 20m. Má kuželovitou korunu a patrové, téměř vodorovné větvení. Kmen je přímý, válcovitý, někdy v horní části větvený. Borka je hnědá až světle popelavá, ve stáří mírně rozpukaná, pupeny jsou pryskyčnaté. Jehlice jsou tuhé, špičaté, 7 -16mm dlouhé, na líci i na rubu bělavými řadami průduchů sivozelené. Vyrůstají téměř kolmo k větévkám, které hustě spirálovitě obrůstají, šišky jsou vzpřímené, válcovité až válcovitě kuželovité, 10 -16cm dlouhé, 3 -5cm široké, při dozrávání se rozpadají. Semena jsou válcovitě trojboká, hnědá křídlatá. Tato jedle kvete od dubna do května.

Čeleď:
Pinaceae - borovicovité

Výskyt:
Jedle španělská roste pouze v Andalusii v Sierra Bermeja de Estepona, Sierra de los Reales, Sierra de las Nieves, Sierra del Pinar. Objevuje se i v Maroku. Roste hlavně na sever orientovaných svazích a na vrcholcích vápencových hor, na mělkých kamenitých půdách, většinou v nadmořské výšce 1000 -1800m, jednotlivě v dolinách až v 350m n.m, tvoří hranici lesa.

Použití:
Jedle španělská se využívá v okrasném sadovnictví, ojediněle se pěstuje i v ČR, kde celkem prospívá. Bylo vyšlechtěno několik kultivarů s odlišným větvením, délkou a barvou jehlic. Snadno se kříží s jinými druhy jedlí.
Nové fotografie rostlin