Zpět na seznam

Jedle korejská

Abies koreana

Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny od 100 cm do 1 m
Barvy listů zelená
Typy listů jehličnaté
Měsíce plodů Říjen, Listopad
Měsíce kvetení Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, chudé půdy, kamenité půdy, propustné půdy, náročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Jedle korejská je menší strom, ve své domovině dorůstající výšky 10 -18 m, s průměrem kmene 20 - 30 cm.

Koruna je široce kuželovitá, hustě větvená, ve stáří na vrcholu tupá. Borka je v mládí hladká, světle šedá s purpurovým nádechem, s výraznými pryskyřičnými puchýřky, později hluboce rozbrázděná, uvnitř červenohnědá. Letorosty jsou mělce rýhované, našedlé až žlutavé, později načervenalé, zprvu jemně chlupaté, později olysalé. Pupeny jsou kulaté, kryté hnědými šupinami, silně pryskyřičnaté. Jehličí je husté, na vrchu kryje větvičku, vespod rozestálé. Jehlice jsou 10 až 20 mm dlouhé, 2 - 2,5 mm široké, směrem k vrcholu se rozšiřují, na konci vykrojené, vzácně zaoblené nebo špičaté. Na vrchní straně je lesklé, tmavě zelené s výraznou rýhou, vespod s velmi nápadnými křídově bílými pruhy, které mohou splývat v souvislou plochu.

Samčí šištice vyrůstají na konci větviček, jsou tmavě nachové. Šišky jsou krátce stopkaté, válcovité, 4 - 7 cm dlouhé, 2,5 - 2,8 cm široké, před dozráním mají fialově purpurovou barvu. Semenné šupiny jsou 15 - 20 mm široké, ledvinovité, podpůrné šupiny jsou delší, vyčnívají ze šišky, jsou zpět ohnuté. Semena jsou včetně křídla 10 - 12 mm dlouhá, tmavě fialově purpurová.

Strom kvete v květnu, šišky dozrávají v říjnu až listopadu.

Čeleď:
Pinaceae – borovicovité

Výskyt:
Strom roste v jižní části Korejského poloostrova ve výškách 1000 - 1850 m.n.m. Do Evropy byl poprvé dovezen v roce 1908, do ČR až v roce 1934, kde byl první exemplář v Průhonicích.

Ve své domovině roste tento strom v horských oblastech s chladným vlhkým klimatem, na mělkých kamenitých půdách chudých na humus,na rulovém a žulovém podloží.
Nové fotografie rostlin