Zpět na seznam

Douglaska tisolistá

Pseudotsuga menziesii

Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 60 m
Barvy listů zelená, modrozelená
Typy listů jehličnaté, stálezelené
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, v zemědělství
Popis

Douglaska tisolistá je statný strom vysoký až 60m. Je jednou z nejdiskutovanějších lesních dřevin. Její význam překročil hranice její původní vlasti. Bývá označována jako „král lesů tichomořského pobřeží USA“ a stala se důležitou importovanou dřevinou i v evropských lesích.
Tento strom objevila v roce 1792 výprava George Vancouvera, první semena byla dovezena do Evropy v roce 1827. U nás byla poprvé vysazena v roce 1842 v tzv. Americké zahradě v Chudenicích. V roce 1867 se ustanovil samostatný rod Pseudotsuga, a druh dostal jméno podle skotského přírodovědce D. Douglase. Dnes platný název Pseudotsuga menziesii je podle A. Menziese, účastníka Vancouverovy expedice, který ji nalezl první.
Rod Pseudotsuga zahrnuje v současnosti tři druhy rostoucí v západní části Severní Ameriky a pět druhů z východní Asie. Jde o velmi starý rod ze starších třetihor s příbuzenskými vztahy k rodům Larix a Pinus.
Douglaska má v mládí pryskyřičnatou, v mládí zelenošedou, ve stáří hluboce rozpraskanou borkou. Ploché jehlice jsou měkké, 15 -25mm dlouhé, rozložené do stran. Při bázi se jehlice stopkovitě zužují. Jsou tmavozelené, jen někdy modrozelené. Barva jehlic je rozlišovacím znakem dvou variet. Pobřežní douglaska je světle zelená, horská douglaska je modrozelená. V horách roste až do oblastí ve výšce 3000m n.m., dožívá se až 1000 let. Obě odrůdy můžeme snadno rozlišit i podle šišek: u pobřežní, nominátní odrůdy jsou trojcípé podpůrné šupiny k šišce přitisknuté a směřují dolů, u horské odrůdy podpůrné šupiny od šišky odstávají a jsou ohnuté nazpět.

Čeleď:
Pinaceae – borovicovité

Původ:
Douglaska pochází z oblasti od pobřeží Pacifiku do Kaskádového pohoří a Skalnatých hor. Od 50. stupně s.š. v povodí řeky Skeena po Sacramento v Kalifornii.

Použití:
Douglaska je hospodářsky nejdůležitější americkou dřevinou.
Nové fotografie rostlin