Zpět na seznam

Cypříšek lawsonův

Chamaecyparis lawsoniana

Detail
Kategorie Jehličnany
Barvy listů zelená
Typy listů jehličnaté
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny obruby, solitéra, skupinové výsadby, nádoby, střešní zahrady
Popis

Cypříšek Lawsonův je strom se štíhlou, kuželovitou korunou. V této podobě roste ve své vlasti, kde mohutní jedinci dorůstají výšky až 50 m. Byl dovezen do Evropy v roce 1854 z USA.

Je to vytrvalá, jednodomá dřevina stromovitého vzrůstu. Na čtyřhranném, lysém hypokotylu vyrůstají dvě dělohy ve tvaru čárkovitých klíčních listů,a si 10 mm dlouhých a 1,5 mm širokých, na konci zaokrouhlených, naspodu svými bázemi pochvovitě srostlých. Jsou lysé, ploché, mají méně výraznou střední žilku.

První listy vyrůstají na více méně čtyřhranných stonkových článcích. Jsou uspořádány v přeslenech po čtyřech, mají jehlicovitý tvar, jsou 4 - 8 mm dlouhé, zašpičatělé, svou bází přisedlé a po stonku sbíhavé, lysé, sivozelené barvy, poněkud patrnou střední žilkou. Listy jsou postupně větší, čárkovité.

Semena jsou plochá, v obrysu eliptická, na břišní i hřbetní straně mírně vypouklá. Po stranách mají široké blanité křídlo, na bázi podlouhlý semenný pupek. Povrch semen je hladký nebo má nepravidelné nerovnosti, je slabě lesklý, křídla jsou zvlněna. Průměrně jsou semena 3,5 mm dlouhá a 2 mm široká, křídlo je široké asi 1 mm.

Šišky jsou kulovité, složené z šesti až osmi semenných šupin, které jsou na vrcholu štítovité, rozšířené, s háčkovitým pupkem, pod štítkem každé šupiny jsou dvě až čtyři semena. Šišky jsou fialově hnědé, velké asi 1 cm, za sucha se široce otevírají, za vlhka zavírají.

Čeleď:
Cupressaceae – cypřišovité

Původ:
Tento strom je původem z USA, kde roste hlavně v údolích potoků a říček v horské oblasti Kalifornie a Oregonu.

Pěstování:
Tento cypříšek je velmi oblíbenou okrasnou dřevinou, od níž bylo vypěstováno množství zahradních forem a kultivarů. Pěstuje se zejména ve střední a západní Evropě, nesnáší tuhé zimy, vyžaduje vzdušné, dostatečně vlhké půdy.

Množení:
Tento strom se místy u nás v kultuře sám vysévá, ale do volné přírody nezplaňuje.


Použití:
Pyramidové typy jsou vhodné do trávníků solitérně nebo ve skupinách. Nízké typy se hodí na zahradní terasy, podél cest, schodišť apod.
Nové fotografie rostlin