Zpět na seznam

Borovice kanárská

Pinus canariensis

Foto: Borovice kanárská
Detail
Kategorie Jehličnany
Výška rostliny do 25 m
Barvy listů modrozelená
Typy listů jehličnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy
Popis

Borovice kanárská je jehličnatý strom, jehož kmen má červenohnědou popraskanou, šupinatě se odlupující borku, velmi odolnou proti požáru. Je vysoký až 25m.

Jehlice na stromu vytrvávají 1 -3 roky, jsou ohebné a špičaté, často visící dolů, svěže zelené, 15 -30cm dlouhé a 0,5 -1,3mm široké, na 3 hranách jemně špičatě zubaté, vždy po 3 v 10 -20mm dlouhé, zelenohnědé pochvě.

Jehlice mladých stromů jsou nápadně modrozelené, 3 -8cm dlouhé. Pupenové šupiny jsou volné, s bílým třásnitým okrajem a nazpět zahnutou špičkou.

Šišky jsou jednotlivé nebo po dvou, přisedlé nebo až na 2cm dlouhých stopkách, po otevření široce vejcovité, 9 -20 x 9-12cm velké, leskle oříškově hnědé. Štítek je na šupině kosočtverečný, širší než vysoký, s poměrně plochým pupkem.

Semena jsou obvejčitá, širokou bází přisedlá, 12 -25mm dlouhé křídlo s charakteristickými tmavě hnědými zvlněnými liniemi.

Šišky se tvoří od března do dubna.

Čeleď:
Pinaceae – borovicovité

Výskyt:
Tento druh borovice roste v nadmořské výšce mezi 800 -2200m, vytváří lesní porosty, často poškozené a zdeformované požáry. Vyskytuje se jako endemit na Kanárských ostrovech.
Nové fotografie rostlin