Zpět na seznam

Třepenitka svazčitá

Hypholoma fasciculare

Foto: Třepenitka svazčitá
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 3 cm do 6 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Popis

Třepenitka svazčitá byla dříve považována za nejedlou, nyní ji řadíme mezi jedovaté druhy, protože způsobuje žaludeční a střevní potíže, i když toxiny nebyly dosud izolovány a popsány. Má odporně hořkou chuť a pokrm z ní připravený je hořký. Její klobouk je 3 -6cm široký, sírově žlutý, uprostřed červenohnědý nebo ryšavý. Lupeny jsou sírově žluté, pak žlutozelené až fialově červenavé. Třeň je 3 -7 x 0,5 - 1cm velký, dutý, žlutý, dole hnědý. Dužina je sírově žlutá, chuť hořká, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je hnědopurpurový, výtrusy jsou hnědé, elipsoidní, tlustostěnné, hladké. Cystidy mají žlutý obsah.
Třepenitka svazčitá bývá zaměňována s některými jedlými podzimními druhy třepenitek, např. třepenitkou makovou (Hypholoma capnoides) nebo třepenitkou cihlovou (Hypholoma lateritium), někdy také s václavkou a opěnkou. Od jmenovaných druhů odlišuje třepenitku sírově žlutá dužina klobouku a třeně, žlutozelené lupeny a hořká chuť. Poslední dva druhy mají buď klobouk, nebo část třeně šupinaté.
V lužních lesích jižní Moravy nebo v horských bučinách Karpat se můžeme setkat s miniaturními třepenitkami, jejichž třeně jsou tenké jen 2mm, jinak jsou ve všech znacích shodné s třepenitkou svazčitou. Tato „trpasličí“ forma roste i v Severní Americe a ve východní Africe a byla pojmenována jako třepenitka drobná (Hypholoma subviride).
Na pařezech a kořenech jehličnatých i listnatých stromů nebo na listí dubů a buků roste také šupinovka šedohlínová (Pholiota lenta). tento druh netvoří trsy, jednotlivé plodnice ale tvoří malé skupiny. Má klobouk 4 -7cm široký, za vlhka slizký, bělavý, žlutohlínový, v mládí s bělavými vločkami vela. Lupeny jsou bělavé, pak hlínově žluté. Třeň je 5 -8 x 0,6 -1,2cm velký, bělavý, na bázi hnědavý až rezavohnědý, pokrytý bílými šupinkami. Dužina je bledě žlutavá, dole hnědavá. Chuť je ředkvová, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je okrový, výtrusy bledě žlutohnědé, elipsoidní, tenkostěnné, hladké. Cystidy jsou vřetenovité, na vrcholu protažené.

Čeleď:
Třepenitka svazčitá patří do čeledi Strophariaceae - límcovkovité. Šupinovka šedohlínová patří do čeledi Cortinariaceae - pavučincovité.

Výskyt:
Třepenitka svazčitá roste na různých dřevinách, zejména na borovicích, smrcích, bucích, břízách, dubech, v Africe i na cedrech a jiných exotických stromech. Je to hojný druh zejména v Evropě, v Severní Americe, severní Africe i v Asii. Roste také v Austrálii a v jižní Africe.
Nové fotografie rostlin