Zpět na seznam

Pavučinec šupinatý

Cortinarius pholideus

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 5 cm do 14 cm
Šířka rostliny od 4 cm do 10 cm
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen
Popis

Pavučinec šupinatý je hojná houba. Má klobouk 4 -10cm v průměru, v mládí je zvonovitý, pak bochánkovitě rozložený, od okraje rozmanitě zvlněný až zprohýbaný, s podvinutým okrajem, suchý, málo masitý, nízce vyhrblý, žlutošedý až šedohnědý, hustě porostlý jemnými, štíhlými, odstávajícími tmavohnědými šupinami, uprostřed tmavší.

Lupeny jsou 7 -8mm vysoké, tenké a husté, připojené k třeni, v mládí světle fialové, pak skořicově špinavě hnědorezavé, s ostřím nepravidelně vroubkovaným až potrhaným, promíšené kratšími lupénky. V mládí jsou zakryty jemným pavučinouvým závojem, špinavě namodralé barvy, který brzy zmizí. Třeň je válcovitý až mírně kyjovitý, vzhůru zúžený, někdy dole prohnutý, plný, 5 -14cm vysoký a 0,5 - 1,5cm tlustý, na vrcholku v mládí světle fialový a hladký, jemně hedvábitý, pod místem, kde byl přichycen závoj, krémově žlutavý až špinavě okrový, hustě pokrytý trmavohnědými šupinami, které jsou větší než na povrchu klobouku, v dolní části třeně se zbytkem hnědé plachetky, která tam tvoří neúplný blanitý obal hnědorezavé barvy zvaný botka.

Nejspodnější část třeně bývá obrostlá bílým, kyprým, jakoby načechraným podhoubím. Dužina je bílá, v mládí v klobouku s jemným nafialovělým odstínem, později, zejména v třeni místy špinavě nahnědlá, nebo našedlá, křehká, se zatuchlým pachem a mírnou chutí. Výtrusný prach je začerstva jasně skořicově rezavý, výtrusy jsou skoro kulovité nebo kulovitě vejčité, se stěnou výrazně drobně bradavkatou. Vyrůstají ve válcovitých bazidiích na stopečkách.

Někteří odborníci odlišují od tohoto druhu jako velmi blízký druh lilák vlnatý (Cortinarius sublanatus). Jde buď o formu, nebo o plodnice vlivem vnějších podmínek pouze trochu odlišné, ne o samostatný druh.

Výskyt:
Pavučinec šupinatý roste od srpna do října ve skupinách v listnatých nebo smíšených lesích, hlavně v březových hájích, ale také v jehličnatých lesích, pokud jsou tam přimíšeny jednotlivě nebo ve skupinách břízy. Roste na nevápených, spíše křemičitých půdách.

Použití:
Houbu, stejně jako jiné pavučince, nelze doporučit k jídlu.
Nové fotografie rostlin