Zpět na seznam

Pavučinec plyšový

Cortinarius orellanus

Foto: Pavučinec plyšový
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 3 cm do 8 cm
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen
Popis

Pavučinec plyšový, ale i další druhy pavučinců, byl až do roku 1960 považován za neškodnou houbu. Převládal názor, že v obrovské skupině pavučinců jsou druhy hořké, nejedlé a druhy mírné chuti, jedlé. Teprve po častých otravách v Polsku, které mnohdy končily smrtí, byl zjištěn jako původce otravy pavučinec plyšový, druh, který má příjemnou chuť a voní slabě ředkvově. Chemickým rozborem plodnic byla zjištěna hlavní jedovatá látka - bipyridil orellanin. Na otravách pavučincem plyšovým a dalšími druhy ze stejné skupiny, je nebezpečné to, že doba, než se projeví první příznaky otravy je od 3 do 10 dnů. Pak má otrava prudký průběh, protože jsou nevratně poškozeny ledvinové kanálky a bez transplantace ledvin nastane smrt. Pavučinec plyšový je poměrně vzácný druh, ale i u nás byly zaznamenány smrtelné otravy, při sběru byl zaměněn s ryzcem syrovinkou. V některých zemích nebyl tento druh dosud objeven.
Určováni pavučinců dělá potíže i odborníkům. Podrod Leprocybe, kam patří i pavučinec plyšový, je význačný vždy suchými plodnicemi, nikdy slizkými, kloboukem vrostle plstnatě hedvábitým, oranžovým až červenohnědým, třeněm štíhlým, neztlustlým, s lupeny oranžovými, později rezavě hnědými.
Pavučinec plstnatý má klobouk 3 -8,5cm široký, zprvu polokulovitý, pak plochý, s nevýrazným hrbolem, oranžově červený, skořicově červený se zlatým odstínem, na povrchu pokrytý jemnými šupinkami, suchý. Lupeny jsou rezavě červené nebo skořicově hnědé. Třeň je 4 -9 x 0,5 -1,5cm velký, suchý, dole rezavě žlutý, hladký a jemně vláknitý. Dužina je světle okrová až rezavě žlutá. Chuť je nevýrazná, vůně slabě ředkvová. Výtrusný prach je rezavě okrový, výtrusy žluté, široce elipsoidní, nebo mandlovité, tenkostěnné, jemně bradavičnaté.

Čeleď:
Cortinariaceae - pavučincovité

Výskyt:
Pavučinec plyšový roste v Evropě hlavně na podzim, někdy již koncem léta v listnatých, zřídka jehličnatých lesích pod duby a břízami, spíše na kyselých půdách.
Nové fotografie rostlin