Zpět na seznam

Pavučinec kolouší

Cortinarius hinnuleus

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 5 cm do 12 cm
Šířka rostliny od 3 cm do 8 cm
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen
Popis

Pavučinec kolouší je houba rostoucí hojně, s kloboukem 3 -8cm širokým, v mládí zvoncovitým, pak ploše rozloženým, s nápadným, velkým, jakoby zlomeným a vlnitě zrpohýbaným, s povrchem hedvábitě vláknitým, zavlhka tmavohnědým, zasucha okrově hnědým, žlutohnědým nebo rezavohnědým, později od okraje popraskává.

Lupeny jsou 4 -8mm vysoké, značně vyšší než dužina klobouku, zoubkem sbíhavé, řídké a tenké, u třeně často příčnými žilkami spojované, uprostřed břichatě vypouklé, v mládí světle žemlově žluté, pak okrové, nakonec skořicově hnědé a ve stáří až tmavohnědé, v mládí zakryté špinavě okrově žlutým až rezavě hnědým pavučinovým závojem, který někdy zanechává na okraji klobouku jemné pavučinné třásnité zbytky, jeho pozůstatky na třeni - jemná přirostlá vlákna - brzy zmizí. Třeň je štíhle kyjovitý, 5 -12cm vysoký a 5 -10cm tlustý, v mládí pokrytý bělavou lesklou, hedvábitou plachetkou, která dole zanechává vysokou, nahoře ostře ohraničenou botkou a výše na třeni často ještě další útržky buď jako prstencovitý kroužek, nebo i bílé přitisklé šupiny. Jinak je třeň rezavě hnědý, zasucha špinavě okrově žlutý, plný, jen ve stáří vatovitě vycpaný.

Dužina je skořicově až rezavě hnědá, v klobouku a uvnitř třeně světle okrová, často s rezavými skvrnami, s mírnou chutí a výrazným zemitým až ředkvovým pachem. Výtrusný prach je skořicově hnědý, výtrusy jsou světle hnědé, vějčité, mandlovité, dost proměnlivoho tvaru a velikosti s jemně baradvkatou stěnou.

Velmi podobný a blízce příbuzný je pavučinec jedlový (Cortinarius abietinus), který je menší, klobouk má široký 3 -5cm, vždy trvale kuželovitě zvoncovitý, s tupým vysokým hrbolem, tence masitý, lysý, velmi hygrofánní, za vlhka šedavě hnědý, celý bíle vlásenitý, zasucha žemlový. Lupeny má husté, nepříliš vysoké, útlé, zpočátku bledě okrové, pak světle skořicové. Třeň je 5 -8 x 0,6 -1cm velký, dole ztlustlý, špinavě hnědý, na povrchu bíle vlásenitý, s mohutnou borkou, dužina je bez zápachu, výtrusy vejčitě mandlové. Roste j jehličnatých lesích.

Výskyt:
Pavučinec kolouší roste od srpna do října v lesích všeho druhu a to dost hojně, někdy se objeví už v květnu, hlavně na travnatých místech pod břízami a duby.

Použití:
Pavučinec kolouší není jedlý.
Nové fotografie rostlin