Zpět na seznam

Kuřátka sličná

Ramaria formosa

Foto: Kuřátka sličná
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 8 cm do 25 cm
Šířka rostliny od 6 cm do 15 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen
Popis

Kuřátka mají keříčkovitě větvené, živě zbarvené plodnice (žluté, okrové, červené, fialové apod.). Na světe existuje asi 50 druhů, většinou nejedlých pro nahořklou chuť, některé jsou jedovaté. Kuřátka sličná a kuřátka zlatá (Ramaria aurea) patří mezi nejčastěji se vyskytující druhy nejen v Evropě, ale i v celém mírném pásmu severní polokoule.
Charakteristické pro kuřátka sličná jsou citrónově žlutě zbarvené konce větévek, ve stáří vybledávající, a bílé dužina, která je na řezu často červenohnědá. Nahořklá chuť plodnic je výraznější na konci větévek. Kuřátka sličná jsou považována za slabě jedovatá, protože někdy způsobují žaludeční potíže. Stejně zbarvené plodnice, asi polovičních rozměrů, s tenkými větévkami mají kuřátka ohnivá (Ramaria ignicolor).
Plodnice kuřátek zlatých jsou citrónově žluté nebo žlutookrové, jedlé, ale tužší. Světleji zbarvené plodnice s odstínem do sírově žluté a s třeněm bělavým, který nemění barvu na poraněných místech, mají blízce příbuzná kuřátka žlutá (Ramaria flava), která jsou k jídlu nevhodná.
Kuřátka sličná mají plodnice 6 -15cm široké, 8 -25cm vysoké, složené z rýhovaných, na konci zoubkatě dělených větévek, vyrůstajících z jedné ztlustlé části. Plodnice jsou žlutorůžové, žlutookrové, zoubky na konci větévek jsou citrónově žluté. Dužina je bílá, pak rezavějící až černající. Chuť je nahořklá, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je světle okrový. Výtrusy jsou žluté, válcovité, bradavčité, s tukovou kapénkou.
Kuřátka zlatá mají plodnice 5 -14cm široké, 5 -15cm vysoké, složené z hladkých, na konci zoubkatě dělených větévek, které vyrůstají ze společně ztlustlé části. Celá plodnice je citrónově žlutá nebo žlutookrová. Dužina je bělavá, chuť mírná, vůně slabě moučná. Výtrusný prach je žlutookrový. Výtrusy jsou žluté, válcovité, mírně tlustostěnné, bradavčité, s tukovými kapénkami.

Čeleď:
Ramariaceae - kuřátkovité

Výskyt:
Kuřátka sličná rostou saprotrofně na lesní půdě nebo na silně ztrouchnivělém dřevu. Rostou hojně v listnatých, zejména dubových lesích, méně často v lesích jehličnatých. Rostou od nížin až po nižší hory.
Kuřátka zlatá rostou v létě a na podzim roztroušeně a ve skupinkách v listnatých lesích, zejména pod buky, méně často v lesích jehličnatých, od nížin až po hory.
Nové fotografie rostlin