Zpět na seznam

Kotrč kadeřavý

Sparassis crispa

Foto: Kotrč kadeřavý
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 5 cm do 26 cm
Šířka rostliny od 6 cm do 30 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Kotrč kadeřavý je parazitická houba rozšířená téměř v celém mírném pásmu severní polokoule. Kulovité zkadeřené plodnice je možné najít v létě vždy u báze kmenů borovic. Houba způsobuje dosti intenzivní hnilobu kořenů a kmenů. U borovice lesní hniloba postupuje po kmeni až do třímetrové výšky. Napadené dřevo výrazně voní terpentýnem. Příbuzný druh kotrč drobný (Sparassis simplex) parazituje stejným způsobem na dubech, občas je možné ho najít i u bází kmenů, jedlí a smrků. Je to druh méně častý. Poznáme ho podle nezkadeřených. Plochých, velmi širokých větví. Hyfy dužiny nemají přezky.
Korálovec bukový (Hericium coralloides) je houba bohatě větvená, celá ostnitá. Příbuzný druh korálovec jedlový (Hericium flagellum) má na konci větévek svazečky 1 -2cm dlouhých žlutavých ostnů visících kolmo dolů. Vlastní větvičky jsou i na spodu lysé. Má také větší výtrusy.
Kotrč kadeřavý má plodnice 5 -26cm vysoké, 6 -30cm široké, skoro kulovité, celé rozdělené na ploché lupenité a zkadeřené větévky nesoucí naspodu hymenium. Bílý třeň je v zemi. Barva plodnic je bělavá, krémová nebo okrová, dužina je bílá. Chuť i vůně je příjemná, trochu kořenitá. Výtrusný prach je okrový, výtrusy jsou světle žluté až bezbarvé, krátce elipsoidní, tenkostěnné, hladké, s tukovou kapkou. Hyfy mají přezky.
Korálovec bukový má plodnice 5 -20cm široké, mnohonásobně větvené. Celé větévky jsou naspodu pokryté krátkými ostny., většinou 8 -10mm dlouhými. Plodnice je bílá až krémová, dužina bílá, někdy lehce vínová. Chuť i vůně je mírná. Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou bezbarvé, kulovité, velmi jemně bradavičnaté, amyloidní. Jsou přítomny gloeocystidy.

Čeleď:
Kotrč kadeřavý patří do čeledi Sparassidaceae - kotrčovité. Korálovec bukový patří do čeledi Hericiaceae.

Výskyt:
Kotrč kadeřavý je parazitická houba rozšířená téměř v celém mírném pásmu severní polokoule.
Korálovec bukový roste v létě a na podzim paraziticky nebo saprotrofně na dřevu listnatých stromů, v Evropě hlavně na bucích, zřídka na jasanech, dubech, jilmech, případně na topolech.
Korálovec jedlový roste na mrtvých kmenech jedlí, především v horách.

Použití:
Kotrč kadeřavý je houba jedlá a velmi chutná. Plodnice, často o váze 2 -3kg, je možné delší dobu přechovávat, aniž je napadnou plísně houba obsahuje látku sparassol s antibiotickými účinky proti bakteriím a plísním. Plodnice uchovávaná ve vlhku jako by dorůstala, protože zkadeřené větévky se narovnávají a rozšiřují.
Korálovce neobsahují žádné toxiny, považujeme je za jedlé houby.
Nové fotografie rostlin