Zpět na seznam

Hřib satan

Boletus satanas

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 10 cm do 20 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září
Popis

Pravý hřib satan je prudce jedovatá houba, ale pouze za syrova, delším varem se toxiny bílkovinného charakteru rozkládají a dobře uvařený hřib už není jedovatý. Kousek syrové plodnice velikosti nehtu, který polkneme při ochutnávání, vyvolá za krátkou dobu mnohahodinové zvracení a někdy i průjem. Příznaky intoxikace vystihuje starý lidový název pro satan - „bliják“.
Satan snadno poznáme podle špinavě šedého klobouku, karmínově červených pórů a břichatě ztlustlého třeně, který je uprostřed karmínově červený, nahoře pod kloboukem a na bázi žlutý. Dužina je na řezu bělavá a velmi pomalu modrající. Má klobouk 10 -20cm široký, špinavě šedý. Póry jsou zpočátku žlutavé, pak brzo karmínově červené, po otlačení modrozelené. Třeň je 4 -2 x 5 -10cm velký, břichatě zlustlý, pokrytý síťkou. Chuť je ořechová, vůně trochu nakyslá. Výtrusný prach je olivový, výtrusy žlutavé, eliptické, tlustostěnné, hladké. Cystidy jsou protáhle vřetenovité. Rozšířením, ekologií i toxicitou je hřibu satanu podobná hřib nachový (Boletus rhodoxanthus). Poznáme ho podle načervenale šedohnědého klobouku, purpurových rourek a žlutého, málo ztlustlého třeně, který má na povrchu hustou purpurovou síťku. Je jedovatý.
S hřibem satanem je také zaměňován hřib medotrbký (Boletus radicans). oba hřiby jsou si podobné barvou klobouku, ale žluté rourky a hořká chuť je odlišují. Hřib medotrbký má klobouk 6 -20cm široký, šedý, po otlačení modrající. Póry jsou citrónově žluté, po otlačení modrozelené. Třeň je 4 -13 x 3 -8cm velký, žlutý, nahoře se síťkou, po otlačení modrohnědý. Dužina je žlutá, v klobouku modrající. Chuť je hořká, vůně nepříjemná. Výtrusný prach je olivový, výtrusy žlutozelené, vřetenovité, tlustostěnné, hladké. Cystidy jsou kopinaté.
Za satany bývají považovány i houby „modráci“ s červeným ústím rourek, kovář, koloděj a hřib žlučový.

Čeleď:
Boletaceae - hřibovité

Výskyt:
Hřib satan je vzácný druh, vyžadující k růstu vápnité půdy, teplé oblasti a výskyt dřevin, se kterými tvoří mykorrhizu např. s bukem, dubem, habrem, méně s lískou, kaštanovníkem a lípou. U nás je jen asi 40 lokalit. Tento hřib roste v malých skupinkách od začátku července do září, na jihu Evropy roste už od června. V Severní Americe je velmi vzácný, roste pouze na západním pobřeží po duby. Častější je jemu podobný, také jedovatý Boletus eastwoodiae.
Hřib medotrpký roste po celé Evropě, v severní Africe a v Severní Americe.

Použití:
Hřib medotrpký je nejedlý. Hřib nachový a hřib satan jsou jedovaté pouze za syrova.
Nové fotografie rostlin