Zpět na seznam

Hřib kříšť

Boletus calopus

Foto: Hřib kříšť
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 3 cm do 1 cm
Popis

Hřib kříšť je nejedlý, mírně jedovatý hřib. Nezkušené houbaře může mýlit přítomnost červené barvy na třeni. Hřib kříšť se může zaměnit za jedlé modráky - koloděje a kováře, nebo také za jedovatého satana. Kříšť se od nich liší zejména zbarvením ústí trubek - nemá je červená, ale citrónově žlutá. Také barva klobouku je jiná, světlejší než u kováře a koloděje, a ne tak světle šedá jako u satana.
Kovář má třeň nejčervenější nahoře pod kloboukem a nemá síťku. U koloděje je základní barva třeně nahoře žlutá, asi od poloviny směrem k bázi červená a po celé třeni je výrazná síťka s protáhlými oky. Třeň satana je hned pod kloboukem dost úzký, potom náhle rozšířený. Nahoře je žlutý, asi od poloviny karmínově červený a odshora až pod polovinu má hustou, jemnou červenou síťku. Třeň kříště se zřetelně liší od třeňů kováře, koloděje i satana. Ústí trubek u těchto tří druhů jsou jasně červená, jen u kováře někdy oranžová.
Klobouk kříště je široký 100 -160mm, zpočátku polokulovitý, později vyklenutý. Okraj klobouku je v mládí tenký a nerovný. Povrch je nerovný, sametový, olivově šedé až okrově hnědé barvy. Trubky jsou vysoké 4 -14mm, zpočátku citrónově žluté, později žluto hnědé. Na řezu modrají. Ústí trubek jsou jemná, drobná, okrouhlá, za mlada žlutá a žlutě červená, u starých plodnic nazelenalá, po doteku modrozelená. Třeň je vysoký 30 -150mm a tlustý 10 -45mm, za mlada hřibovitě břichatý, později válcovitý, někdy zúžený a opět rozšířený na bázi, která je červenohnědá až hnědá. Pod kloboukem je krásně žlutý s jemnou nápadnou síťkou, asi v jedné třetině začíná být červený, někdy se vytvoří jen červený pruh uprostřed třeně, ale ztlustlá báze je hnědá. Dužina je bělavá, na vzduchu po rozříznutí mírně zelenomodrá. Chuť je zpočátku nasládlá, ale později silně hořká. Výtrusy jsou elipsoidní, vřetenovité, hladké a hnědavé. Výtrusný prach je hnědavý.

Výskyt:
Tento hřib roste v listnatých i jehličnatých lesích a hájích od léta do podzimu v červenci až září, nejvíce však v srpnu, zejména v podhorských krajích.
Nové fotografie rostlin