Zpět na seznam

Hřib dubový

Boletus reticulatus

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 6 cm do 20 cm
Měsíce plodů Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Hřib dubový tvoří mykorrhizu s evropskými i americkými druhy dubů. Jsou pro něj typické kožově hnědý klobouk, žlutozelené rourky a světle hnědý třeň, pokrytý po celé délce bílou síťkou. Má klobouk 6 -20cm široký, kožově hnědý, póry jsou v mládí bílé, později žlutozelené. Třeň je 10 -23 x 2 -6cm velký, skoro celý hnědý, pokrytý po celé délce vyniklou bílou síťkou. Dužina je bílá, neměnná. Chuť i vůně je příjemná houbová. Výtrusný prach je olivově hnědý, výtrusy jsou medově žluté, vřetenovité, tlustostěnné, hladké. Cystidy jsou kyjovité.
Hřib dubový je často zaměňován s hřibem smrkovým, který má třeň pokrytý bílou síťkou pouze v horní polovině, kde je skoro bílý nebo světlý. Tvoří mykorrhizu se smrkem. Oba druhy mají odlišnou anatomickou stavbu pokožky klobouku.
Nezkušení houbaři mohou zaměnit hřib dubový s hřibem žlutčovým (Tylopilus fellus), který je velmi hořký, roste zejména v jehličnatých lesích, má růžové póry a vyniklou hrubou síťku po celém hnědavém třeni.
Hřib borový (Boletus pinophilus) má klobouk 6 -25cm široký, často hrbolatý, tmavě kaštanový až červenohnědý, v horní polovině pokrytý červenohnědou síťkou. Chuť i vůně je houbová. Výtrusný prach je olivově hnědý. Výtrusy jsou hnědavé, vřetenovité, tlustostěnné, hladké. Cystidy jsou válcovité.
Podobný hřib bronzový (Boletus aereus) má čokoládově hnědý klobouk, nepatrně světlejší třeň bez červených tónů a hnědou síťku.

Čeleď:
Boletaceae - hřibovité

Výskyt:
Hřib dubový roste od jara do podzimu v celé Evropě, zejména na jihu, roste i v Severní Americe a severní Africe. Mimo duby ho ,můžeme nalézt také v listnatých lesích nebo parcích pod buky, habry a lipami.
Hřib žlučový roste převážně v jehličnatých lesích.
Hřib borový roste v celé střední Evropě, v Severní Americe i jinde. Vyrůstá brzy v létě nebo později na jaře, někdy i na podzim v borových lesích, především pod borovicí lesní.. vzácně se může objevit i pod jinými stromy, pod smrky, jedlemi nebo buky.
Hřib bronzový je výrazně teplomilný druh, je proto hojnější v humózních lesích na jihu Evropy.

Použití:
Hřib dubový je chuťově velmi dobrá houby, ještě chutnější je hřib borový a rovněž hřib bronzový je chutný.
Nové fotografie rostlin