Zpět na seznam

Holubinka sinavá

Russula chloroides

Foto: Holubinka sinavá
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 4 cm do 13 cm
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny vápenité půdy
Popis

Holubinka sinavá má klobouk široký 4 -13cm, tlustý a tvrdý, v mládí plochý, se sklopeným okrajem, uprostřed mírně prohloubený, později hluboce nálevkovitý, většinou nesouměrný, s okrajem různě zprohýbaným, v mládí tupým, pak ostrým. V mládí je bílý, ale brzy dostává jemně nažloutlý nebo našedlý odstín barvy slonové kosti, nebo je místy narezavělý, s rezavými skvrnami. Pokožka je málo výrazná, v mládí jemně plstnatá, pak jemně atlasová, jakoby slídově lesklá, jemně zbrázděná paprsčitými rýhami, které ale nejsou tak výrazné jako u blízce příbuzné holubinky bezmléčné. Lupeny jsou velmi husté, 3,5 -6mm vysoké, tenké a tuhé, s četnými kratšími lupénky, často poblíž třeně příčně spojované, rovné s ostrým ostřím, sbíhavé na třeň. Jsou barvy slonové kosti, pak mléčně bílé, s jemným sivě modrým nebo sivě nazelenalým odstínem, který se stupňuje při zasychání především na pomačkaných místech, ve stáří špinavě bílé, kdy se k sivému odstínu mísí špinavě slámově nažloutlý odstín, na ostří hnědnoucí. Třeň je válcovitý, 3 -5 x 1-3cm velký, dole tupě zaokrouhlený, tvrdý, plný, pouze ve stáří někdy s hnědavými dutinkami. Je bílý, pak našedlý s hnědavými skvrnami, po lupeny s pěkným nazelenalým kroužkem, který není zcela vyvinut. Na povrchu je nejprve ojíněný, pak atlasově lesklý a jemnými podélnými krátkými a zvlněnými rýžkami zbrázděný. Dužina je tvrdá, bílá, zasychaním hnědnoucí, na lomu často s hnědavě nazelenalým odstínem. Zpočátku má nepříjemný, pak trochu ovocný pach, mírnou chuť, v lupenech palčivou. Výtrusný prach je nažloutlý, výtrusy oválné, jejich stěna je porostlá kuželovitými osténky, mezi kterými jsou nižší, tupé nebo až polokulovitě bradavkovité, a jen ojediněle nebo zcela řídce jsou spojeny tenkými lištnami.
Tato holubinka se podobá velkým bílým druhů ryzců, se kterými je příbuzná nejen tvarově, ale i tím, že má v pokožce třeně mléčnice, ronící bezbarvé mléko. Od podobného ryzce plstnatého (Lactarius vellereus) se liší tím, že neroní bílé mléko a není tak prudce palčivá. Melzer ji uvádí pod jménem holubinka bezmléčná, odrůda akvamarínová (Russula delica var. chloroides). Je možné ji pokládat za samostatný druh. Má bělavé lupeny s krémově nažloutlým odstínem, později špinavě krémové, nikdy je nemá začerstva sivě modrozelené a nemá ani sinavě zelenomodrý kroužek v horní části třeně pod lupeny. Liší i jemnější ornamentikou výtrusů.

Výskyt:
Holubinka sinavá roste v listnatých lesích, především v bučinách na vápenatých půdách, na lesních cestách, na holé půdě a často i na vlhkých místech. Začíná růst až ve druhé polovině léta, od začátku srpna, je velmi hojná.

Použití:
Holubinka sinavá je neškodná, ale pro nepříjemnou chuť lupenů není dobrá.
Nové fotografie rostlin