Zpět na seznam

Holubinka půvabná

Russula amoena

Foto: Holubinka půvabná
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 2 cm do 10 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, teplomilná, vápenité půdy
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Holubinka půvabná má klobouk v mládí polokulovitý, později pouze ploše sklenutý, často uprostřed prohloubený, nakonec mělce i dosti hluboce nálevkovitý, s okrajem dolů přehrnutým, hladkým a tupým, jen ve stáří krátce rýhovaným. V průměru má klobouk 2 -10cm, je tuhý a pevný. Pokožka je suchá a matná, moučně zrnitá, někdy vypadá jako plesnivá, což je způsobeno chomáčky štětinovitých konců hloubových vláken vystupujících nad povrch pokožky jako klobouku, tak třeně a objevujících se i na ostří lupenů. Pokožka je tenká z vláken, z nichž některá jsou zakončena šídlovitě, jiný kyjovitě nebo vejčitými buňkami. Tento anatomický znak - vystupující chomáčky vláken- je pro holubinku půvabnou význačný. Barvu má velmi proměnlivou, vedle citrónové až kanárkově žluté, zelenohnědé a zelené je to karmínově červená, nachová nebo jasně fialová, jindy olivovým odstínem znečištěná. Lupeny jsou 3 -4mm vysoké, na ostří hřebínkaté, což je způsobeno zmíněnými štětičkami houbových vláken, v mládí jsou bílé, potom nažloutlé, někdy rezavějící, s ostřím často purpurově červeně naběhlým. Třeň je skoro válcovitý, někdy mírně prohnutý nebo dole mírně kyjovitě zduřelý, nebo naopak ztenčený a řepovitě zakončený, v mládí plný a velmi tvrdý, ve stáří dutý nebo se sklípkovitými oddělenými dutinkami, 2 -5 x 0,5 -1cm velký, bílý, ale častěji červenofialově, jindy žlutavě až zelenavě zbarvený, na povrchu jakoby ojíněný. Dužina je bílá, pod pokožkou někdy načervenalá, snadno rezavějící, mírné chuti, v mládí s jemnou jablečnou vůní, později s pachem připomínajícím ryzec syrovinku a staré plodnice až se slanečkovým pachem. Výtrusný prach je krémově nažloutlý, výtrusy kulovité, jejich stěna je porostlá nízkými, polokulovitými až kuželovitými bradavkami, které jsou spojeny širokými lištnami, takže tvoří neúplnou síťku.
Někteří autoři ztotožňují holubinku půvabnou s holubinkou fialovonohou, která má ale méně pěkné a živé barvy, spíše u ní převládá zelená, a mikroskopicky se liší tím, že mezi bazidiemi má velmi četné a velké cystidy. Liší se také výraznější ornamentikou výtrusů, konce vláken v pokožce klobouku jsou téměř jen dlouze šídlovité.

Výskyt:
Holubinka půvabná je poměrně vzácná, roste v jehličnatých i listnatých lesích, zejména pod duby, hlavně v teplejších polohách a na vápenatých půdách, provází ale i jedlý kaštanovník, který vápník nesnáší. Jinak roste i pod smrky a jedlemi, především na cestách a světlejších místech, často na zcela holé půdě. Je možné ji najít od června do října.

Použití:
Holubinka půvabná je jedlá houba.
Nové fotografie rostlin