Zpět na seznam

Holubinka nazelenalá

Russula virescens

Foto: Holubinka nazelenalá
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 6 cm do 11 cm
Měsíce plodů Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Holubinka nazelenalá je jedlá netržní houba, klobouk má široký 60 -130mm, polokulovitý, s okraji přiléhajícími ke třeni, později polokulovitě sklenutý až s prohloubeným středem, tuhý, na okraji mírně rýhovaný, světle zelený až šedavě zelený, rozpukaný v různě velké plošky s vybledlými místy nebo i s rezavě hnědými skvrnami. Lupeny jsou husté, bílé až krémové s hnědožlutým ostřím, vysoké 5 -10mm. Pokožku klobouku je těžké sloupnout.

Třeň je dlouhý 60 -110mm a tlustý 15 -40mm, bílý, tuhý, válcovitý, plný s rezavými skvrnami na poškozených místech.

Dužina je bílá, velmi tuhá až chrupavá, náchylná k rezavění. Nevoní a její chuť připomíná lískové oříšky, někdy bývá červivá.

Výtrusy jsou téměř kulovité, krátce ostnité, částečně síťkované, bezbarvé, výtrusný prach je bílý.

Tuto holubinku nelze zaměnit za jinou houbu, rozpraskaný klobouk a barva jsou zcela bezpečnými znaky, každý houbař i začátečník ji tak pozná.

Výskyt:
Tato holubinka roste v řídkých světlých lesích, hlavně pod vysokými listnatými stromy, od června do října, nejvíce v srpnu a září.

Použití:
Holubinka nazelenalá je velmi oblíbená, masitá, chutná jedlá houba. Dá se dobře přepravovat, protože není křehká. Je vhodná do houbových směsí, do polévek, těstovin a houbového rizota.
Nové fotografie rostlin