Zpět na seznam

Helmovka růžová

Mycena rosea

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 4 cm do 10 cm
Šířka rostliny od 2 cm do 5 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen
Popis

Helmovka růžová má klobouk v mládí zvoncovitě vyklenutý, pak rozložený, s nízkým a plochým hrbolem, 2 -5cm široký, tence masitý až vodnatý, na okraji rýhovaný, světle lilákově růžový, ale ne fialový, na vyvýšeném středu někdy trochu žlutavý, lysý, na okraji průsvitný. Lupeny jsou vysoké až 8mm, řídké, hluboce vykrojené a dlouhým zoubkem sbíhavé na třeň, zbarvené jako klobouk nebo trochu světlejší, na ostří trochu zubaté, střídavé, s krátkými lupénky. Třeň je válcovitý, často pokroucený, 4 -10cm vysoký a 3 -4mm tlustý, trochu světleji růžový než klobouk, lysý, hladký a lesklý, dutý a křehký, dole někdy trochu nažloutlý a poněku rozšířený, s bílými vlákny podhoubí. Dužina je bílá, vodnatá, mnohem nižší než lupeny a má ředkvičkovitou chuť a vůni.
Tento druh se dříve spojoval s hemlovkou ředkvičkovou (Mycera pura), od které se ale liší jak morfologicky, tak i ekologicky. Hemlovka ředvičková je většinou drobnější, světle fialová a roste zejména v jehličnatých lesích v holém jehličí, především smrkovém.
V listnatých lesích rostou ještě dva další druhy podobné helmovce ředkvičkové nebo helmovce růžové. Helmovka zoubkatá (Mycera pelianthina) má klobuk 3 -5cm široký, hnědofialový, na okraji rýhovaný, zvlněný až zprohýbaný, hygrofánní. Lupeny jsou šedofailové, na ostří temně purpurové a hrubě vroubkaté. Třeň je 5 -7cm vysoký 3 -5mm tlustý, zbarvený stejně jako klobouk, ale světlejší, dole jemnými vlákny podhoubí porostlý, vybíhající v krátký kořínkovitý výběžek spleteného tuhého podhoubí.
Helmovka nafialovělá (Mycera pearsoniana) je drobnější, její klobučky mají jen 2,5cm v průměru a odstín více do hnědavě fialové barvy. Lupeny jsou obloukovitě sbíhavé na třeň, nejsou břichatě rozšířené a mají špinavě bělavou barvu. Třeň je 3 -6,5cm vysoký a jen 1 -2,5mm tlustý, hnědavě růžový až fialový.

Výskyt:
Helmovka růžová roste v bučinách, většinou v surové bukové hrabance bez rostlinného krytu, ale i v jiných listnatých lesích, např. pod duby nebo habry.
Helmovka ředkvičková roste především v jehličnatých lesích v holém jehličí, především smrkovém.
Helmovka zoubkatá roste v horských bučinách, ale i v jiných listnatých lesích.
Helmovku nafialovělou můžeme najít v listnatých lesích u cest nebo mimo les v příkopech pod olšemi nebo duby na vlhčích místech a je vzácná.

Použití:
Helmovka růžová je jedovatá s opojnými účinky podobně jako helmovka ředkvičková.
Nové fotografie rostlin