Zpět na seznam

Čirůvka špinavá

Lepista sordida

Foto: Čirůvka špinavá
Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 4 cm do 6 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září, Říjen, Listopad
Požadavky rostliny vlhko, humózní půdy
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Čirůvka špinavá má klobouk široký 4 -6cm, je poměrně málo masitý, křehký, v mládí kuželovitě sklenutý, pak rozložený s hrbolem, záhy ale prohloubený až nálevkovitý, s okrajem v mládí podvinutým, pak vzhůru zdviženým, laločnatým a rozmanitě zvlněným a zprohýbaným. Je lysý, zavlhka lesklý, ale nikdy slizký, zasucha matný, velmi hygrofánní (zavlhka nasává vodu) a při tom mění barvu. V mládí je lilákově červenofialový, někdy velmi živě zbarvený v čistých odstínech, jindy spíše špinavě masově načervenalý až hnědofialový nebo téměř hnědočervený ve špinavých odstínech, kde fialová zaniká, vysycháním velmi bledne a ztrácí fialovou barvu, takže je až světle nahnědlý s tmavším hnědým středem. Lupeny jsou dost husté, 4 -11mm vysoké, u třeně nepatrným zoubkem sbíhavé nebo skoro zaobleně připojené, v mládí světle lilíkově fialové, pak šednoucí s odstínem špinavě červenorezavě masovým nebo až špinavě šedohnědým, ve stáří bývá potrhané. Třeň je válcovitý nebo kyjovitý, často prohnutý nebo zvlněný, někdy trochu výstředný, 3 -6 x 0,5 -1cm velký, plný, pak měkce vycpaný, na povrchu jemně vláknitě hnědavě žíhaný na fialovém podkladu, světle špinavě šedě lilákový, zasucha spíše světle špinavě hnědavý. Dužina je zavlhka vodnatě šťavnatá, v mládí šedá, zasucha a ve stáří téměř bílá. Má mírnou chuť a příjemnou houbovou vůni. Výtrusný prach je světle šedě narůžovělý. Výtrusy jsou bezbarvé, oválně vejčité, jejich stěna je velmi jemně bradavčitě ostnitá.
Plodnice se podařilo vypěstovat jednoduchým způsobem ze zbytků plodnic na zahradě v Tuchoměřicích u Prahy, v řídkém porostu planého maliníku, pod kterým byly k množství opadaného listí a suchých stonků v rozmanitém stupni rozkladu přidány polorozložené zbytky tenkého rozsekaného roští, opadalé listí ze švestek, slivoní a hlohů a staré piliny ze dřeva ovocných stromů. Tento materiál byl pokropen vodou, ve které byly rozmělněny vyzrálé staré plodnice čirůvky špinavé, a byly k němu přidány i všechny zbytky plodnic. Příštím rokem tam začaly růst plodnice v nevelkém množství od srpna do začátku listopadu. Podobným způsobem se pdařilo vypěstovat i plodnice čirůvky dvoubarvé (Lepista saeva) pod rybízovými keři v opadalém rybízovém a jabloňovém listí, kde první plodnice vyrostla již v tomtéž roce asi za tři měsíce po výsevu 31. prosince.

Výskyt:
Čirůvka špinavá roste jednotlivě nebo častěji v trsech, od léta až do pozdního podzimu, často ještě za podzimních mrazíků na vlhkých pastvinách, u cest, v zahradách, na kompostech, v parcích, ale i na obdělávané půdě zahrad i polí mimo les.

Použití:
Čirůvka špinavá je jedlá a chutná.
Nové fotografie rostlin