Zpět na seznam

Čirůvka fialová

Lepista nuda

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 6 cm do 17 cm
Měsíce plodů Září, Říjen, Listopad, Prosinec
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Rod Lepista zahrnuje jen deset druhů podobných čirůvkám a strmělkám, od nichž se liší především mikroskopicky - cyanofilními, většinou drsnými výtrusy. Jsou to saprotrofní humusové houby.

Podzimní druhy čirůvka fialová a čirůvka dvoubarevná (Lepista saeva) jsou velké a masité houby, ale pro fialovou barvu ke sběru zrovna nelákají. Vyrostou -li plodnice čirůvky fialové celé bledě modře zbarvené a jinak tvarem shodné s tímto druhem, jsou považovány buď za varietu, nebo za samostatný druh čirůvku modrošedou (Lepista glaucocona).

Čirůvka fialová má klobouk 6 -17cm široký, fialový, hnědofialový, na středu zahnědlý. Lupeny jsou modrofialové nebo šedomodré. Třeň je 5 -18 x 1 - 2,5cm velký, fialový, vláknitý, dužina je fialová, šedavá. Chuť i vůně je parfémová až ředkvová. Výtrusný prach je světle růžový, výtrusy jsou téměř bezbarvé, elipsoidní, tenkostěnné, cyanofilní, drsné.

Čirůvka dvoubarvá je statná houba. Její klobouk je 7 -15cm široký, špinavě bledě našedlý, okrový. Lupeny jsou bělavé, pak našedlé. Třeň je fialově vláknitý, dužina bělavá. Chuť i vůni má příjemně houbovou. Výtrusný prach je světle růžový, výtrusy bezbarvé, elipsoidní, tenkostěnné, cyanofilní, drsné.

Čeleď:
Tricholomataceae - čirůvkovité

Výskyt:
Čirůvky jsou rozšířené v Evropě, Severní Americe, Asii i severní Africe.
Čirůvka fialová roste ve skupinách v silně humózních listnatých lesích, zřídka jehličnatých, od září do prosince, pokud nejsou velké mrazy. Jednotlivé plodnice se někdy vyskytnou i na jaře.

Čirůvka dvoubarvá roste nejčastěji mimo les na loukách, pastvinách, v zahradách nebo na okrajích lesů, občas je možné ji spatřit i v listnatých lesích.

Další čirůvka, čirůvka špinavá (Lepista sordida), roste na kompostech, v zahradách, na polích a pastvinách.

Pěstování:
Pokusy s pěstováním čirůvky fialové jsou úspěšné, protože tvoří plodnice na nenáročných přirozených substrátech, jako je bukové listí, jehličí apod. V budoucnu by mohla patřit, vedle žampionů a hlív k průmyslově pěstovaným druhům.

Použití:
Čirůvka fialová a čirůvka dvoubarvá jsou-li dobře tepelně zpracovány jedlé a velmi dobré. Tepelné zpracování je důležité, protože v syrových plodnicích byl zjištěn toxin, který rozpouští červené krvinky. Toxin se varem rozkládá.
Nové fotografie rostlin