Zpět na seznam

Čirůvka dvoubarvá

Lepista saeva

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 4 cm do 6 cm
Měsíce plodů Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Čičůvka dvoubarvá je jedlá tržní houba. Klobouk má široký 60 -150mm, lysý, hladký, později nízce sklenutý, na okraji zprvu podvinutý, barvy bělavé, nafialovělé, světle hnědé a vybledlé.

Lupeny jsou v mládí úzké, husté, zpočátku světle fialové, později špinavě zažloutlé, světlejší než povrch klobouku, vysoké 6 -9mm.

Třeň je krátký 40 -60mm, tlustý 15 -30mm, na bázi mírně ztluštělý, na světle fialovém podkladě jsou fialová síťkovitá vlákna tvořící uprostřed třeně tmavší fialový pruh.

Dužina je bělavá, nemění barvu, chutná příjemně a voní slabě po ředkvičce, je málokdy červivá.

Výtrusy jsou elipsoidní, na povrchu bradavičnaté, bezbavé. Výtrusný prach je bílý, slabě narůžovělý.

Možnost záměny je při pozorném sběru nepatrná, jen snad s některými nejedlými pavučinci, kteří mají ale téměř vždy zbytky pavučinky na třeni a na okraji klobouku. Od čirůvky fialové se liší hlavně barvou lupenů, dospělé plodnice čirůvky dvoubarvé nemají lupeny fialové, a většinou i barvou klobouku, čirůvka dvoubarvá má málokdy nafialovělý klobouk, a když, tak velmi slabě. Obě tyto čirůvky jsou stejně hodnotné.

Výskyt:
Roste hojně v trávě na okrajích lesa i mimo něj, na lukách a v zahradách, často v kruzích, hlavně v druhé polovině září a v říjnu, ale často až do konce listopadu.

Použití:
Čirůvka dvoubarvá je dobrá houba, patří mezi tržní a průmyslové houby. Vykupuje se společně s čirůvkou fialovou. V kuchyni má všestranné využití v přípravě pokrmů i ke konzervaci. Obě čirůvky jsou vhodné do směsí i do polévek. Dobře se nakládají do octa, jsou velmi aromatické, proto je dobré je smíchat s jinými druhy.
Nové fotografie rostlin