Zpět na seznam

Březovník obecný

Piptoporus betulinus

Foto: Březovník obecný
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 2 cm do 7 cm
Šířka rostliny od 5 cm do 20 cm
Měsíce plodů Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Použití rostliny v lékařství
Popis

Odumírání bříz v Německu, Rusku, ve Skandinávii, Spojených státech amerických a v dalších zemích je nejčastěji způsobováno březovníkem obecným. Živé břízy jsou infikovány v místech poranění kmenů, odlomení větví nebo mrazových trhlinách. Plodnice se také objevují na odumřelých, padlých kmenech a větvích a jsou zdrojem nákazy pro živé břízy.
Březovník obecný je jednoletá chorošovitá houba - plodnice mající jedinou vrstvu rourek ve stejném roce odumírají, často ale odumřelé vytrvávají do jara příštího roku, kdy je rozruší hmyz nebo opadají na zem. Mycelium zůstává na dřevu a opět vznikají další plodnice. Nákaza opět postupuje od vrcholku nebo větví dolů, do kmene. Plodnice březovníku obecného zůstávají dlouho zcela sterilní - bez výtrusů, které se vyvíjejí ve vlnách až pozdě na podzim. Mycelium vyvolává hnědou destrukční hnilobu, protože houba svými enzymy rozkládá celulózu a nerozložený lignin zbarvuje dřevo do hněda. Ztrouchnivělé dřevo je křehké a je možno je rozemnout mezi prsty na jemný červenohnědý prášek. Ve Švýcarsku používali tento prášek k leštění součástí hodinek. V poslední fázy hniloby se dřevo hranolovitě rozpadá.
Příbuzný druh březovníku obecnému, ale mnohem vzácnější, rostoucí na kmenech osik v severní Evropě a na Sibiři, je březovník osikový (Piptoporus pseudobetilinus). Má tenčí, světleji zbarvené plodnice a klobouk s nepodvinutým okrajem. Dnes tento druh řadíme do rodu Polyporus. Podobný, také vzácný, je střeňovec dubový (Buglossoporus quercinus), rostoucí na živých i mrtvých plodech. Plodnice má také s okrajem bez valu, póry jsou větší.
Březovník obecný má klobouk 5 -20cm široký, 2 -7cm vysoký, kopytovitý, podvinutý okraj tvoří val po celém obvodu plodnice, s tenkou a hladkou, papírovitou šedohnědou až hnědou pokožku, která později rozpraskává. Krátké, bělavé rourky jsou v jedné vrstvě. Velmi drobné okrouhlé póry jsou bělavé, později s okrovým nádechem. Dužina je houbovitě měkká, pak tuhá, korkovitá, bílá. Chuť i vůně je nakyslá, výtrusy jsou bezbarvé, úzce válcovité, prohnuté, tenkostěnné, hladké. V plodnici jsou tři různé typy hyf.

Čeleď:
Polyporaceae - chorošovité

Výskyt:
Březovník obecný je rozšířen v celém mírném pásmu severní polokoule, a to všude, kde rostou břízy. Na jiných dřevinách nalezen nebyl.

Použití:
Rozdrcené syrové plodnice březovníku nebo jejich lihový extrakt se v lidovém léčitelství používají proti rakovině žaludku.
Nové fotografie rostlin