Zpět na seznam

Bělolanýž obecný

Choiromyces venosus

Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 4 cm do 8 cm
Měsíce plodů Červenec, Srpen, Září
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Bělolanýž obecný je jedlá, netržní houba. Jeho plodnice jsou kulovité, nepravidelného tvaru, připomínají hlízy brambor. Mají bělavou až hnědavou barvu a jsou hladké. Dorůstají do velikosti až 150mm v průměru, většinou jsou ale menší, průměru asi 40 -80mm. Jsou tuhé, tvrdé, dost těžké a mají pevnou, za sucha někdy rozpraskanou pokožku.

Dužina je bělavá, protkaná žlutými nebo hnědými jemnými žilkami, na překrojené plodnici je tedy vidět mramorování dužiny. Silně voní, u starších plodnic je pach nepříjemný. Chuť je kořeněná.

Výtrusy jsou kulovité, na povrchu s tenkými krátkými ostny. Mladé výtrusy jsou bezbarvé, starší bledě žlutavé. Výtrusný prach je žlutavý.

Výskyt:
Tato houba roste od července do září, zejména ale v srpnu v lesích všeho druhu, spíše však v listnatých, na hlinitopísčitých a jílovitých půdách. Plodnice rostou pod zemí.

Použití:
Bělolanýž obecný je jedlá houba, nedá se ale srovnat s pravým francouzským lanýžem. Je možné ji použít jako kořenovitou přísadu do polévek a omáček, zejména čerstvou. Usušením ztrácí část voňavých látek. Bělolanýž je málo znám a nalézá se spíše náhodně vyhrabán zvěří. Za lanýže nebo bělolanýže se někdy omylem pokládají pestřce.
Nové fotografie rostlin