Zpět na seznam

Bedla vysoká

Macrolepiota procera

Detail
Kategorie Houby
Šířka rostliny od 10 cm do 30 cm
Měsíce plodů Červenec, Září, Říjen
Použití rostliny v potravinářství
Popis

Bedla vysoká patří mezi nejznámější houby. Tato houba je velmi málo napadána hmyzem. Má klobouk 10 -30cm široký, plavý nebo okrový, světle hnědý, na středu až tmavě hnědý, hladký, potom radiálně rozpraskaný až šupinkatý, u okraje huňatý. Lupeny jsou bělavé. Třeň je 10 -40 x 1,5 -4,5cm velký, v mládí vycpaný, v dospělosti dutý, bělavý, okrový, po celé délce hnědě žíhaný a hrubě šupinkatý, na bázi hlízovitě rozšířený. Prsten je bělavý, dvojitý, volný. Dužina je bílá, na vzduchu neměnná, někdy zvolna černající.

Chuť má mírnou až oříškovou, vůni příjemnou. Výtrusný prach je čistě bílý, výtrusy bezbarvé, oválné až elipsodní, tlustostěnné, hladké se zřetelným klíčním pórem, dextrinoidní a cyanofilní. Cheilocystidy mají rozmanitý tvar. Jde o vzhledově charakteristický druh, s rozpraskaným, hrubě šupinkatým kloboukem a dvojím, volně se posunujícím prstenem na vysokém, hnědě žíhaném třeni. Záměny s jinými druhy jsou u nás vzácné.

Bedle vysoké je podobná, ale o polovinu menší je bedla útlá. Má jemně šupinkatý klobouk s hrbolkem na vrcholu a třeň hnědě až okrově žíhaný, s jednoduchým prstenem. Hladký nežíhaný třeň má bedla červenající (Macrolepiota rhacodes), jejíž dužina je na řezu nebo při poškození třeně červená.

Bedla vyniklá (Macrolepiota prominens) dorůstá velikosti bedly vysoké, ale je světlejší a třeň s dvojitým prstenem nemá příčné žíhání.

Ve Spojených státech dochází k otravám nejvíce po konzumaci bedel, protože tam hojně roste jedovatý druh bedly, zelenolupen jedovatý (Chlorophyllum molybdites), který bývá běžně považován za bedlu vysokou. Tato krásná severoamerická bedla má zelený výtrusný prach i lupeny. V Evropě neroste.

Čeleď:
Agaricaceae - pečárkovité

Výskyt:
Bedla vysoká roste nejen v Evropě, ale i v Severní Americe, severní Africe a Asii. Roste od června do listopadu v prosluněných světlých lesích, také v parcích a zahradách, na pastvinách a loukách. Vyžaduje teplou oblast a vápnitou kyselou půdu.

Použití:
Pro výbornou chuť je bedla vysoká hojně vyhledávána, v některých oblastech je to dokonce jediná lupenatá houba, ke které mají lidé důvěru a sbírají ji pro kuchyňské účely. Nejlepší chuť mají mladičké paličkovité plodnice s ještě nerozevřeným kloboukem. Starší plodnice mají již tuhé třeně a jejich požití může vyvolat žaludeční potíže.
Nové fotografie rostlin