Zpět na seznam

Bedla ostrošupinatá

Lepiota aspera

Foto: Bedla ostrošupinatá
Detail
Kategorie Houby
Výška rostliny od 10 cm do 12 cm
Šířka rostliny od 5 cm do 15 cm
Měsíce plodů Srpen, Září, Říjen
Popis

Bedla ostrošupinatá je nejedlá houba s kloboukem 5 -15cm v průměru, v mládí polokulovitým, pak kuželovitým, často nepravidelně prohnutým až zvlněným, s tmavšími přitisklými šupinami, ze kterých vyrůstají vzhůru vztyčené a často zpět zahnuté černohnědé osténkvoité výrůstky. Šupiny jsou kruhovitě uspořádané, uprostřed klobouku jsou hustší než při okrajích a osténkovité výrůstky nejsou na všech, mezi nimi je povrch klobouku jemně hedvábitý, okraj je dlouho sklopený. Lupeny jsou bílé, později krémově až světle okrově nažloutlé, 3 -8mm vysoké, často vidličnatě rozvětvené, na ostří jemně zvlněné, volné, husté, v mládí zakryté blanitým závojem, který je zpočátku bílý, pak nahnědlý. Třeň je válcovitý, dole kyjovitě rozšířený, 10 -12cm vysoký a 1 -2cm tlustý, nahoře v mládí skoro bílý, později po celém povrchu světle hnědý, směrěm dolů tmavší a na zduřelém konci dole opět bělavý, s vrostlými hnědými vlákny a hrubými, řídce roztroušenými rezavě hnědými šupinami, v mládí plný, později zcela dutý, ze závoje zůstává na třeni vytrvalý prsten, blanitě kožovitý, převislý, na spodní straně nahnědlý. Z dolejšku třeně vyrůstají často bílé provazce podhoubí. Dužina je bílá, pod pokožkou klobouku někdy trochu nahnědlá, má nepříjemnou chuť a vůni připomínající hřib strakoš nebo pestřec. Výtrusný prach je bílý, výtrusy bezbarvé, dlouze a štíhle oválné s tlustou a hladkou stěnou. Na ostří lupenů jsou neplodné buňky kulovité, stopkaté.
Někteří odborníci rozeznávají jako samostatný druh bedlu s označením Lepiota acutesquamosa, kterou odlišují podle toho, že nemá vidličnatě rozvětvené lupeny a cheilocystidy na ostří lupenů jsou méně široké, kyjovitého tvaru nebo vřetenovitě napuchlé, někdy nahoře zašrcené a dole kulovitě rozšířené, pak mají kuželovitý tvar.

Výskyt:
Bedla ostrošupinatá roste od srpna do října v zahradách, hustých křovinách, živých plotech i stinných lesích, v humózní půdě bohaté na dusík, jednotlivě nebo ve skupinách. Někdy vyroste i na kompostech nebo smetištích, většinou velmi zastíněných.

Použití:
Pro nepříjemnou chuť není bedla ostrošupinatá jedlá a není vyloučeno, že je i mírně jedovatá.
Nové fotografie rostlin