Zpět na seznam

Živá skála

Ariocarpus fissuratus

Detail
Kategorie Kaktusy a sukulenty
Šířka rostliny od 12 cm do 15 cm
Barvy rostliny bílá, růžová
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, vápenité půdy, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Živá skála je kulovitý kaktus, který získal svůj název podle výborného přizpůsobení ke vzhledu okolí. Má ztlustlý kulovitý kořen a sotva vyčnívá nad povrch půdy. Nadzemní část je ztlačeně kulovitá, plochá 12 -15cm široká. Je šedozelená, beztrnná a pokrytá střechovitě se kryjícími, trojbokými bradavičnatými výrůstky, které jsou silně rozbrázděné a opatřené chlupatými areolami.

Květy jsou široké asi 4cm, vykvétají ve vrcholném létě na temeni rostliny. Jsou bílé až růžově červené s tmavším středem.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Kaktus pochází a roste v pouštních oblastech Mexika (spolkový stát Coahuila) a Spojených státech (jihovýchodní Texas a Nové Mexiko). Obsahuje omamné jedy, Indiáni ho používají při svých slavnostech.

Pěstování:
Kaktus roste velmi pomalu. Vyžaduje prudké slunce a mírně vápenatý, dobře propustný substrát. V době vegetace dobře zaléváme a občas přidáme kapalné hnojivo, v zimě udržujeme v suchu.

Pěstování tohoto kaktusu v chladnějších oblastech je obtížné, protože často zahnívá, zejména pokud je substrát málo propustný, nebo pokud se příliš zalévá. Nejnižší teplota vhodná k pěstování je 10 °C.

Množení:
Množíme výsevem na jaře při teplotě 20 -22°C. Vzešlé semenáčky opatrně přesadíme a nezaléváme dříve, než úplně zakoření.
Nové fotografie rostlin