Zpět na seznam

Železnec

Metrosideros excelsa

Foto: Železnec
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů vstřícné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, sucho, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, ornamentální výsadby
Popis

Železnec je tropický strom vysoký až 20m, se širokou korunou z křivých, zakroucených větví, v kultuře často udržovaný jako keř. Má vstřícné listy. Větvičky, spodní strany listů a kalichy jsou hustě bělošedě chlupaté. Květenství jsou štětcovitá, karmínově červená.
Listy jsou eliptické až protáhlé, až 10cm dlouhé, tmavozelené, kožovité, většinou s okrajem zahnutým dospod, trochu zašpičatělé, ale většinou spíše tupé. Květy vykvétají v hustých chomáčích, s pěti vlnatě chlupatými kališními lístky, pěti nepatrnými červenými korunními plátky, s mnoha až 4cm dlouhými, karmínově červenými tyčinkami, žlutými prašníky a se žlutozeleným lesklým nektarovým kroužkem kolem čnělky. Plody jsou trojchlopňové tobolky, až 1cm velké, korunované kališními lístky.
Pohutukawa - lidový název tohoto stromu pochází z maorské řeči. Je to jeden z pěti stromovitých druhů Metrosideros na Novém Zélandu. Je také označován jako „železné dřevo“, ale toto jméno platí téměř pro všechny stromy, jejichž dřevo je extrémně tvrdé nebo těžší než voda. Anglický název „Christmas Tree“ - vánoční strom dostal proto, že většinou rozkvétá kolem Vánoc. Železnec - pohutukawa se často zaměňuje s Matrosideros robusta, ale tento druh se pěstuje jen zřídka, protože roste příliš rychle.odlišuje se holými, většinou menšími listy.
Nejčastějším druhem na Havaji je Metrosideros polymorpha. jeho druhové jméno znamená „mnohotvárný“ a platí pro tento druh jako sotva pro některý jiný, tvar růstu, tvar listů a ochlupení jsou velmi proměnlivé.

Čeleď:
Myrtaceae - myrtovité

Původ:
Tento strom pochází z Nového Zélandu.

Výskyt:
Železnec se často pěstuje jako okrasný keř v zahradách.
Nové fotografie rostlin