Zpět na seznam

Vanilka širokolistá

Vanilla planifolia

Detail
Kategorie Popínavé rostliny
Výška rostliny do 15 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny okolík
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby, popínavá rostlina, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Vanilka širokolistá je tropická pnoucí rostlina s masitými listy a bílými vzdušnými kořeny, přeměněnými v úponky. Vanilka dorůsá do výšky až 15m, v kultuře většinou méně.

Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, podlouhlé, 8 -24cm dlouhé, 2 -8cm široké, velmi hladké, žilky sotva znatelné. Květy vykvétají v krátkých okoličnatých hroznech, okvětní lístky jsou bledě zelené až světle žluté, 4 -7cm dlouhé, nejvnitřnější kratší a svinutý v rourku, s vlnitým ústím, vnější lístky jsou většinou přilehlé k této rource, jen dopoledne na krátkou dobu rozprostřené. Plody visí, jsou dlouze protáhlé, 10 -30cm dlouhé a 0,5 -1,5cm tlusté, ve zralosti žlutavé, s desítkami ticíc nepatrných, černých semínek.

Pravá vanilka je po šafránu druhé nejdražší koření na světě. Na její produkci jsou zapotřebí velké náklady. Mimo její domovinu musí být každý její květ vlastnoručně opylen, protože chybějí speciálně přizpůsobené včely. Trvá pět až osm měsíců, než se mohou plody v polozralém stavu sklízet a každé chladné počasí může sklizeň zmařit. Potom se plody krátce zahřejí, a pak se po dobu tří až šesti měsíců denně nejprve rozprostřou na slunci, pak se zabalí do vlněných pokrývek a přimějí k fermetaci, přes noc se přechovávají ve vzduchotěsných nádobách, aby se zachovalo aroma.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Vanilka širokolistá pochází z Mexika.

Výskyt:
Vanilka širokolistá se pěstuje v mnoha tropických oblastech, především na Madagaskaru, Komorách a Réunionu.
Nové fotografie rostlin