Zpět na seznam

Užovník dvoubarvený

Caladium bicolor

Foto: Užovník dvoubarvený
Detail
Kategorie Květiny
Barvy rostliny oranžová
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Popis

Užovník dvoubarevný je tropická rostlina, s bylinným vzrůstem, bez vzpřímeného stonku, všechny listy mají velmi dlouhý, silný řapík, vycházející od země. Rostlina má zpeřené listy s bílými skvrnami a červenými žilkami, na bázi hluboce zastřižené, ale ne až k nasazení řapíku.
Listy jsou střídavé, v obryse vejčité až kopinaté, 10 -35cm dlouhé, 6 -20cm široké, se 3 -7 silnými žilkami, vycházející od nasazení řapíku, z nichž spodní pár se táhne do bazalních, na konci zaokrouhlených laloků listy a tam se hned dále větví. Květy vykvétají v květenství se zelenavým až krémově bílým listenem, který tvoří ve spodní třetině vejčitý obal kolem bělavé až bledě oranžové květní palice a nad ní odstává velmi dlouhou špičkou. Květy jsou velmi malé. Plody jsou bělavé bobule s mnoha semeny hustě stěstnanými na palici.
Užovník či kaladium patří v tropických zahradách stejně jako v našich sklenících k dekorativním rostlinám. Květy a plody jsou ale k vidění jen zřídka jako planá forma, která má jen malé bílé skvrny na listech a červené zbarvení pouze na hlavních žilkách. Místo toho jsou v kultuře velmi četné vyšlechtěné odrůdy, především také hybridy s Caladium schomburgkii, které se vyznačují silněji kopinatými listy se špičatými laloky, stříhanými až téměř k nasazení řapíku.

Čeleď:
Araceae -áronovité

Původ:
Planá forma užovníku dvoubarevného pochází ze severní části Jižní Ameriky.

Výskyt:
Užovník dvoubarevný roste jsko okrasná rostlina ve všech tropických oblastech.
Nové fotografie rostlin