Zpět na seznam

Turnera jilmolistá

Turnera ulmifolia

Foto: Turnera jilmolistá
Detail
Kategorie Květiny
Výška rostliny od 50 cm do 1 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny list
Popis

Turnery jilmolistá je tropická bylina s vzrůstem bylinným až plokřovitým, vysoká 0,5 -1,2m. Má střídavé, kopřivovité listy, květy velké asi 5cm, s pěti žlutými korunními plátky, pěti tyčinkami a třemi čnělkami, na konci s třásnitými bliznami. Listy jsou elipčité až velmi úzké, 8 -15cm dlouhé, 1,5 -5cm široké, na okraji hrubě pilovité, hlavně naspodu chlupaté. Květy vykvétají jednotlivě nebo v malých skupinkách v nejhořejších úžlabích listů, jsou pětičetné, kališní lístky asi 1cm dlouhé, korunní plátky 2 -2,5cm dlouhé, široce lopatkovité, bledě až sytě žluté, na bázi často s tmavší až skoro černou skvrnou, na konci často s tmavším cípem nebo trochu vroubkované. Plody jsou zelené, elipčité až kuželovité tobolky, 3 -5cm velké.
Turnera jilmolistá, neboli „velkolistá Damiana“ zahrnuje mnoho nepatrně odlišných forem, které jsou někdy pokládány i za samostatné druhy. Rostlina byla díky svým údajným léčivým účinkům zasvěcena svatému Damiánovi, patronu lékařů, lékárníků a lazebníků.

Čeleď:
Turnera jilmolistá pochází z tropické Ameriky.

Výskyt:
Turnera se pěstuje jako okrasná rostlina ve všech tropických oblastech, kde také roste jako plevel.

Použití:
Čaj z listů je údajně posilující, močopudný a uvolňuje křeče. Jsou v nich obsaženy i látky uvolňující kyanovodík. Ještě silněji prý účinkuje „pravá Damiana“ Turnera diffusa, jejíž extrakty se často přidávají do prostředků k sexuální stimulaci.
Nové fotografie rostlin