Zpět na seznam

Toulitka andréova

Anthurium andraeanum

Detail
Kategorie Květiny
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, kopinaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, nádoby, ornamentální výsadby
Popis

Toulitka Andréova je tropická trvalka bez vzpřímeného stonku, s dlouhými listy se silnými řapíky, vyrůstající z půdy. Listy má velké, srdčité až kopinaté. Květenství tvoří jeden zářívě červený, lesklý listen, který vypadá jako plastový, na bázi žlutavé palice.

Listy jsou střídavé, 20 -40cm dlouhé a 10 -16cm široké, zašpičatělé, většinou se sedmi žilkami, vycházejícími od násady řapíku, z nichž spodní pár se táhne do bazálních laloků listu a tam se dále větví. Květy jsou srdčitý listen, 9 -12cm dlouhý, na bázi hluboce zastřižený, se síťovou nervaturou a mezi žilkami většinou prohloubený. Palice je 6 -10cm dlouhá, vzpřímená nebo převisající, samotné květy jsou maličké, znatelné jen jako bílé body. Plody jsou žluté, opakvejčité bobule, hustě stěstnané na palici. Listen je v době plodnosti zčásti zelenavý.

Tato trvalka patří k nejoblíbenějším na stinných stanovištích. V kutluře jsou většinou odrůdy s většími, často také růžovými nebo bílými listeny. Jako pokojová rostlina je ještě více oblíbená poněkud odolnější toulitka scherzerianum s protáhlými, užšími listy a hladkými, vejčitými, na bázi sotva zastřiženými listeny a většinou ohnutou nebo svinutou palicí.

Čeleď:
Araceae - áronovité

Původ:
Planá forma, rostoucí také jako epifyt pochází z Kolumbie.

Výskyt:
Tato trvalka se často pěstuje také jako pokojová rostlina.
Nové fotografie rostlin