Zpět na seznam

Tokozelka tlustostopkatá

Eichhornia crassipes

Detail
Kategorie Vodní a bahenní rostliny
Barvy rostliny modrá, fialová
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů ledvinité, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny ornamentální výsadby, osázení vodních ploch
Popis

Tokozelka tlustostopkatá je tropická vodní rostlina s volně plovoucími, řidčeji v bahně zakotvenými růžicemi, 20 -50cm vysokými, s dlouhými, chlupatými kořeny. Řapíky listů jsou většinou nafouklé jako plováky. Květy jsou svělte modré až fialové, nejhořejší z šesti korunních plátků se žlutou skvrnou, ohraničenou tmavším okolím.
Listy jsou okrouhlé až ledvinovité, 5 -15cm velké, leskle zelené, s velmi jemnými, obloukovitě probíhajícími žilkami. Květy vykvétají v klasnatých květenstvích, 4 -35cm vysokých, jsou 4 -6cm velké, se třemi krátkými a třemi dlouhými, nahoru ohnutými tyčinkami. Plody jsou zelené vrásčité tobolky, asi 1,5cm dlouhé, schované mezi zbytky květních obalů, s úzce okřídlenými semeny.
Tokozelka neboli „vodní hyacint“ byla zavedena pro své krásné květy do všech tropických oblastí, projevila se ale potom často jako pohroma. Ještě více než semeny se množí odnožemi, a téměř každý úlomek může opět dorůst v novou rostlinu. Tímto způsobem může jedna jediná rozeta přinést za rok až přes 3000 potomků. Zejména ve Starém světě, kde nejsou její přitození nepřátelé, tvoří vodní hyacint často tak husté porosty, že znemožňují lodní dopravu.

Čeleď:
Pontederiaceae - modráskovité

Původ:
Tokozelka tlustostopkatá pochází z Jižní Ameriky.

Výskyt:
Tokozelka tlustostopkatá se vyskytuje na stojatých a pomalu plynoucích vodách všude v tropech.

Použití:
V jihovýchodní Asii slouží tokozelka jako téměř nevyčerpatelný zdroj krmiva pro prasata.
Nové fotografie rostlin